ԵՄ խորհուրդը մեկ տարով երկարաձգել է Ղրիմի և Սևաստոպոլի դեմ պատժամիջոցները
ԵՄ խորհուրդը 12 ամսով երկարաձգել է Ղրիմի և Սևաստոպոլի դեմ պատժամիջոցները, որոնք ի սկզբանե սահմանվել էին 2014 թվականի հունիսին՝ որպես թերակղզու մուտքը Ռուսաստան չճանաչելու միության ռազմավարության մաս։ Համապատասխամ հայտարարությունը հրապարակվել է երկուշաբթի, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«ԵՄ խորհուրդը որոշում է կայացրել մեկ տարով երկարաձգել Ղրիմի և Սևաստոպոլի դեմ պատժամիջոցները»,- ասվում է փաստաթղթում։
«ԵՄ-ն չի ճանաչում և դատապարտում է Ղրիմի անօրինական միացումը [Ռուսաստանին համապետական ​​հանրաքվեից հետո]՝ այն համարելով որպես միջազգային նորմերի լուրջ խախտում»,- ասվում է տեքստում։

The Council of the European Union extended sanctions against Crimea and Sevastopol, originally introduced in June 2014 as part of the community's strategy to not recognize the peninsula joining Russia, for another 12 months, according to a statement published on Monday, TASS reports.
"The Council has today decided to renew the sanctions introduced by the EU in response to the illegal annexation of Crimea and the city of Sevastopol by the Russian Federation, until 23 June 2023," the statement said.