Էրդողանն ասել է, որ ԱՄՆ-ը ուշացնում է F-16-երի մատակարարումները Թուրքիայի ՌՕՈւ-ի համար
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգներն ուշացնում է F-16 կործանիչների մատակարարումը Թուրքիայի ՌՕՈւ-ի համար, փոխանցում է NEWS.am-ը:
«Այդ հարցը դեռ սեղանին է»,- ասել է Էրդողանը ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին մասնակցելու համար Մադրիդ մեկնելուց առաջ տված մամուլի ասուլիսում։
F-16 կործանիչների ձեռքբերումը թուրքական ռազմական ավիացիայի համար շարունակում է քննարկվել ԱՄՆ Կոնգրեսում, հայտի գումարը 400 մլն դոլար է։ Կործանիչների մատակարարման ուշացումը կապված է այն բանի հետ, որ Էրդողանը հրաժարվում է խզել С-400 զենիթահրթիռային համալիրների մատակարարման պայմանագիրը Ռուսաստանի հետ։

Эрдоган заявил, что США задерживают поставки истребителей F-16 для ВВС Турции
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Соединенные Штаты задерживают поставки истребителей F-16 для турецких ВВС, передает NEWS.am.
''Этот вопрос все еще на столе'', - пояснил Эрдоган на пресс-конференции перед отправкой на саммит НАТО в Мадриде.
Закупка F-16 для турецкой военной авиации продолжает обсуждаться в американском конгрессе - сумма заявки составляет $400 млн. Задержка с поставкой истребителей связана с отказом Эрдогана от расторжения контракта с Россией на поставку зенитно-ракетных комплексов С-400.