Կվավերացվի «Խաղաղ պայմաններում տիեզերական տարածության հետազոտման և օգտագործման ոլորտում անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությու
Համաձայնագրի վավերացմամբ հնարավորություն կընձեռվի համագործակցել արբանյակային նավիգացիոն համակարգերի, դրանց հետ կապված տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների ոլորտում:
«Խաղաղ պայմաններում տիեզերական տարածության հետազոտման եւ օգտագործման ոլորտում անկախ պետությունների համագործակցության  մասնակից պետությունների համատեղ գործունեության իրականացման մասին» համաձայնագիրը ստորագրվել է 2018 թ. նոյեմբերի 2-ին. այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանը  հուլիսի 6-ին ԱԺ արտահերթ նիստի ժամանակ:
Նրա խոսքով` համաձայնագրի հիմքում խաղաղ նպատակներով տիեզերական տարածության հետազոտման եւ օգտագործման ոլորտում բազմակողմ համագործակցության իրավական ու կազմակերպական հիմքերը սահմանելն է, ինչպես նաեւ համատեղ տիեզերական գործունեության որոշակի ուղղությունների մասով համաձայնագրեր եւ այլ պայմանավորվածություններ մշակելու, դրանք կողմերի ու համատեղ գործնեության մասնակիցների միջեւ կնքելու համար իրավական հիմքի ստեղծմանը աջակցելն է:
Ավետ Պողոսյանը նշել է, որ համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել 2019 թ. սեպտեմբերի 20-ից, եւ ներկայումս այն վավերացրել են Բելառուսի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի եւ Ուզբեկստանի հանրապետությունները, Ռուսաստանի Դաշնությունը: Նա ընդգծել է` միայն Հայաստանի Հանրապետությունն է, որ մինչ օրս չի վավերացրել համաձայնագիրը:
Տվյալ համաձայնագրի շրջանակում հնարավորություն կընձեռվի համագործակցել արբանյակային նավիգացիոն համակարգերի, դրանց հետ կապված տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների ոլորտում: Այն հնարավորություն կտա նաեւ տիեզերական գործունեության արդյունքներն օգտագործել սոցիալ-տնտեսական զարգացման տարբեր ոլորտներում, պաշտպանել տիեզերական միջավայրը, հսկել տիեզերական աղբի կուտակումը, իրականացնել բնական պաշարների հետազոտություններ, ինչպես նաեւ` արտակարգ իրավիճակների եւ բնական աղետների մոնիթորինգ:
Նախարարի տեղակալը նշել է, որ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության նպատակներից մեկն ԱՊՀ-ում Հայաստանի հեղինակությունը բարձրացնելն է, այդ թվում` ոլորտային հանձնաժողովներում, խորհուրդներում աշխատանքային խմբերում լիիրավ անդամ դառնալու միջոցով:

Парламент Армении обсудил деятельность стран СНГ в космической сфере
Соглашение было подписано 2 ноября 2018 года правительствами Армении, Белоруссии, Казахстана, Российской Федерации, Таджикистана и Узбекистана. Как передает NEWS.am, об этом на внеочередном заседании Национального Собрания во время обсуждения вопроса о ратификации Соглашения ''Об осуществлении совместной деятельности стран-участниц Сотрудничества независимых государств в области исследования и использования космического пространства в мирных целях'' заявил 6 июля заместитель министра высокотехнологичной промышленности республики Авет Погосян.
Целью соглашения, по его словам, является определение правовых и организационных основ многостороннего сотрудничества в области исследования и использования космического пространства в мирных целях, а также содействие созданию правовой базы для разработки соглашений и иных договоренностей по отдельным направлениям совместной космической деятельности.
Соглашение, как отметил замминистра, вступило в силу 20 сентября 2019 года. Не ратифицировала его только Армения.  ''Соглашение определяет следующие рамки сотрудничества: фундаментальные и прикладные космические исследования, включая дистанционное зондирование космической среды, астрономические исследования, дистанционное зондирование Земли, координационно-временное и позиционное обеспечение, решение проблемы утилизации космического мусора, предотвращение астероидной и кометной угроз и так далее'', - пояснил Погосян.
В рамках соглашения будет предоставлена возможность сотрудничества в сфере спутниковых навигационных систем, технологий, а также связанных с ними услуг. Также это позволит использовать результаты космической деятельности в различных сферах социально-экономического развития, защищать космическую среду, предотвращать и контролировать процесс накопления космического мусора, проводить исследования на наличие природных ресурсов и так далее.