ԱՄՆ կոնգրեսականները կոչ են անում ստեղծել 2020-ին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի գործունեության վերաբերյալ զեկույց
shabat.am
Ամերիկայի հայկական համագումարն աջակցում է 2023թ.-ի ֆինանսական տարվա Ազգային պաշտպանության վավերացման ակտի համար առաջարկվող հիմնական փոփոխություններին։
«Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար) լիովին աջակցում է 2023թ.-ի ֆինանսական տարվա (FY23) Ազգային պաշտպանության վավերացման ակտի (NDAA) H.R. 7900 Բանաձևի մի քանի հիմնական փոփոխություններին, ինչպես նաև երկկուսակցական մի նամակին, որն առաջնորդեցին կոնգրեսականներ Ֆրենկ Փալոն կրտսերը (Դեմոկրատ, Նյու Ջերսի)՝ Գաս Բիլիրաքիսի (Հանրապետական, Ֆլորիդա) և Քերոլին Մալոնիի (Դեմոկրատ, Նյու Յորք) հետ միասին:
Ակնկալելով, որ Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստը կքննարկի FY23 NDAA-ն ամենից վաղ հաջորդ շաբաթվա ընթացքում` հուլիսի 5-ին Ներկայացուցիչների պալատի Կանոնների հանձնաժողովին ներկայացվեցին մի քանի հիմնական փոփոխություններ Կանոնների հանձնաժողովի նախագահ Ջեյմս ՄաքԳավերնի (Դեմոկրատ, Մասաչուսեթս), ինչպես նաև կոնգրեսականներ Թոնի Քարդենասի (Դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա), Դեբի Դինգելի (Դեմոկրատ, Միչիգան), Ֆրենկ Փալոն կրտսերի (Դեմոկրատ, Նյու Ջերսի), Ադամ Շիֆի (Դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա) և Ջեկի Սփիրի (Դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա) կողմից»,-ասված է համագումարի տարածած հայտարարության մեջ։
Հանձնաժողովի նախագահ Ջեյմս ՄաքԳավերնի փոփոխությունը փոփոխում է Կոնգրեսին ներկայացվող հաշվետվությունները՝ ըստ Մագնիտսկու գլոբալ մարդու իրավունքների հաշվետվողականության ակտի, որպեսզի դրանք ներառեն գործողություններ, ուղղված (1) անդրադառնալու պատժամիջոցային վարքագծի հիմքում ընկած պատճառներին և (2) պատժամիջոցի ենթարկված անձանց կամ սուբյեկտների համար հասնել դատական պատասխանատվության՝ ըստ համապատասխան իրավասությունների:
Կոնգրեսական Թոնի Քարդենասի երկկուսակցական փոփոխությունը, որին աջակցում են կոնգրեսականներ Բրեդ Շերմանը (Դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա), Ադամ Շիֆը (Դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա), Գաս Բիլիրաքիսը (Հանրապետական, Ֆլորիդա), Ֆրենկ Փալոնը (Դեմոկրատ, Նյու Ջերսի), Դեյվիդ Վալադեոն (Հանրապետական, Կալիֆորնիա),  Զոի Լոֆգրենը (Դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա), Էնդի Լևինը (Դեմոկրատ, Միչիգան) և Ջուդի Չուն (Դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա) կոչ է անում ստեղծել 2020թ.-ին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի գործունեության վերաբերյալ զեկույց, որը Կոնգրեսին կներկայացնի պաշտպանության նախարարը՝ պետքարտուղարի հետ խորհրդակցելով:
Կոնգրեսական Դեբի Դինգելի փոփոխությունը ուժի մեջ մտնելուց հետո 90 օրվա ընթացքում պահանջում է հաշվետվություն, որը պարունակում է գնահատական Լիբանանում հումանիտար իրավիճակի, ինչպես նաև Լիբանան ցորենի ներմուծման դեֆիցիտի ազդեցության մասին՝ Ուկրաինայի տարածք Ռուսաստանի ներխուժման պատճառով:
Կոնգրեսական Փալոնի երկկուսակցական փոփոխությունը, որը համահովանավորել են նաև կոնգրեսականներ Դեյվիդ Վալադեոն, Ջեկի Սփիրը, Զոի Լոֆգրենը, Դինա Տիտուսը (Դեմոկրատ, Նևադա), Դեյվիդ Սիսիլինը (Դեմոկրատ, Ռոդ Այլենդ), Ջուդի Չուն, Ռաջա Կրիշնամուրթին (Դեմոկրատ, Իլինոյս), Ադամ Շիֆը, Աննա Էշուն (Դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա), Գրեյս Մենգը (Դեմոկրատ, Նյու Յորք), Ջիմ Կոստան (Դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա) և Քանի Քանվեյն (Հանրապետական, Կալիֆոռնիա) արգելում է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության ֆինանսավորումը Ադրբեջանին 333 Բանաձևի «Գործընկերային կարողությունների ամրապնդման ծրագրի» միջոցով:
Կոնգրեսական Ադամ Շիֆի կողմից առաջարկված երկկուսակցական փոփոխությունը պահանջում է, որ Ադրբեջանը ազատ արձակի բոլոր հայ ռազմագերիներին և գերեվարված քաղաքացիական անձանց, ովքեր դեռ կալանավորված են 2020թ.-ի Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի հետևանքով:
Ըստ համագումարի տարածած հաղորդագրության, այս փոփոխությունը համահովանավորում են կոնգրեսականներ Ֆրենկ Փալոնը, Ջեքի Սփիրը, Ջեն Շաքաուսքին (Դեմոկրատ, Իլինոյս), Ջիմ Կոստան, Թոնի Քարդենասը, Դոն Բեյերը (Դեմոկրատ, Վիրջինիա), Թոմ Մալինովսկին (Դեմոկրատ, Նյու Ջերսի), Ռաջա Կրիշնամուրթին, Գաս Բիլիրաքիսը և Քեթրին Քլարկը (Դեմոկրատ, Մասաչուսեթս):
Կոնգրեսական Ջեքի Սփիրը երկու փոփոխություն է առաջարկել NDAA-ին: Առաջինը մի փոփոխություն է, որով արգելվում է ԱՄՆ անվտանգության աջակցության տրամադրումն Ադրբեջանի կառավարության պաշտպանության կամ անվտանգության ուժերին,մինչդեռ երկրորդը մի փոփոխություն է, որով կպահանջվի մանրամասն հաշվետվություն և հաշվետվողականություն։
Աջակցության ակտի 907 Բանաձևի կասեցման դրույթներով Ադրբեջանին տրամադրվող ցանկացած աջակցության համար, ներառյալ «2020թ.-ի նոյեմբերի 11-ից Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ հարձակողական ուժի կիրառման կամ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի խախտման գնահատական»: Երկու փոփխություններն էլ սատարում են կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆը (Դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա), Ֆրենկ Փալոնը (Դեմոկրատ, Նյու Ջերսի) և Ջուդի Չուն (Դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա):
«Ամերիկայի հայկական համագումարը ուժգին սատարում է ճիշտ ժամանակին ներկայացված այս փոփոխություններին, ինչպես նաև երկկուսակցական նամակին, որը դեմ է Թուրքիային F-16-ների հնարավոր վաճառքին։ Բացի այդ, հաշվի առնելով Ալիևի ագրեսիվ հռետորաբանությունը, որը անընդհատ սպառնում է Հայաստանին, և այն, որ ադրբեջանական ուժերը միտումնավոր խաթարում են հայ բնակչության կյանքն ու ապրուստը սահմանամերձ շրջաններում և Արցախում, չափազանց կարևոր է Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկել մարդու իրավունքների ոտնահարումների իր ցուցակի համար»,– հայտարարել է Կոնգրեսական հարաբերությունների գծով տնօրեն Մարիամ Խալոյանը։

US Congress Members Call for Preparing Report on Azerbaijan Actions in Karabakh in 2020
The Armenian Assembly of America (Assembly) strongly supports several key amendments to H.R. 7900, the National Defense Authorization Act (NDAA) for Fiscal Year 2023 (FY23), as well as a bipartisan letter spearheaded by Rep. Frank Pallone, Jr. (D-NJ) along with Representatives Gus Bilirakis (R-FL) and Carolyn Maloney (D-NY), the Assembly reported
With the full House of Representatives expected to consider the FY23 NDAA as early as next week, several key amendments were submitted to the House Committee on Rules today by Rules Committee Chairman James McGovern (D-MA), along with Representatives Tony Cardenas (D-CA), Debbie Dingell (D-MI), Frank Pallone, Jr. (D-NJ), Adam Schiff (D-CA), and Jackie Speier (D-CA).
Chairman James McGovern’s amendment modifies reports to Congress under the Global Magnitsky Human Rights Accountability Act to include actions taken to address underlying causes of the sanctioned conduct, and to pursue judicial accountability in appropriate jurisdictions for sanctioned individuals or entities.
Rep. Tony Cardenas’ bipartisan amendment, supported by Reps. Brad Sherman (D-CA), Adam Schiff (D-CA), Gus Bilirakis (R-FL), Frank Pallone (D-NJ), David Valadao (R-CA), Zoe Lofgren (D-CA), Andy Levin (D-MI), and Judy Chu (D-CA), calls for the creation of a report on Azerbaijan’s activities in Nagorno-Karabakh in 2020 to be submitted to Congress by the Secretary of Defense in consultation with the Secretary of State.
A bipartisan amendment by Rep. Pallone, cosponsored by Reps. David Valadao, Jackie Speier, Zoe Lofgren, Dina Titus (D-NV), David Cicilline (D-RI), Judy Chu, Raja Krishnamoorthi (D-IL), Adam Schiff, Anna Eshoo (D-CA), Grace Meng (D-NY), Jim Costa (D-CA), and Connie Conway (R-CA), prohibits U.S. Department of Defense funding to Azerbaijan under the Section 333 Building Partner Capacity program.
A bipartisan amendment offered by Rep. Adam Schiff demands that Azerbaijan release all Armenian prisoners of war and captured civilians still detained in the aftermath of the 2020 war in Nagorno-Karabakh. This amendment is cosponsored by Reps. Frank Pallone, Jackie Speier, Jan Schakowsky (D-IL), Jim Costa, Tony Cardenas, Don Beyer (D-VA), Tom Malinowski (D-NJ), Raja Krishnamoorthi, Gus Bilirakis, and Katherine Clark (D-MA).
Rep. Jackie Speier offered two amendments to the NDAA. The first is an amendment prohibiting U.S. security assistance from being transferred to the defense or security forces of the government of Azerbaijan, while the second is an amendment that would require detailed reporting and accountability for any assistance provided to Azerbaijan under the waiver provisions of Section 907 of the FREEDOM Support Act, including an “assessment of Azerbaijan’s use of offensive force against Armenia or violations of Armenian sovereign territory from November 11, 2020.” Both amendments are supported by Reps. Adam Schiff (D-CA), Frank Pallone (D-NJ), and Judy Chu (D-CA).
In addition to the aforementioned amendments, the Armenian Assembly of America strongly supports a bipartisan letter addressed to President Biden opposing the potential sale of next generation F-16 fighter jets and F-16 upgrade kits to Turkey. The letter states, in part, that Erdogan’s “regime has repeatedly used its military power to destabilize the Eastern Mediterranean, Middle East, South Caucasus, and North Africa for years.” The letter further highlights that “Turkish and Turkish-backed forces have utilized American-made weaponry and components during these incursions to commit war crimes, including purposefully bombing civilian targets like hospitals and schools in Iraq, Syria, and Nagorno Karabakh. They have also been used repeatedly to violate the sovereign territory of NATO allies and partners like Greece and Cyprus.”
"The Armenian Assembly strongly supports these timely amendments as well as the bipartisan letter opposing the potential sale of F-16s to Turkey," stated Congressional Relations Director Mariam Khaloyan. "Also, given Aliyev's aggressive rhetoric constantly threatening Armenia, and Azeri forces deliberately disrupting the lives and livelihoods of the Armenian population in border areas and in Artsakh, it is critically important to hold Azerbaijan accountable for its laundry list of human rights violations," Khaloyan added.