Զալցբուրգի համալսարանն Արցախի մշակութային-հոգևոր ժառանգության ուսումնասիրության համար դրամաշնորհներ է սահմանել. ժամկետները հայտնի են
Ավստրիայի Զալցբուրգի համալսարանի քրիստոնեական արևելքի ուսումնասիրությունների կենտրոնի հայագիտության բաժինը բաժնի վարիչ, հայագետ Ժասմին Դում-Թրագուտի նախաձեռնությամբ կրթաթոշակներ է սահմանել Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգությունն ուսումնասիրող հետազոտողների համար:
2022 թվականի գարնանը սկսվող կրթաթոշակային նոր ծրագրի նպատակն է խրախուսել երիտասարդ հետազոտողներին՝ ուսումնասիրելու Արցախի մշակույթի և արվեստի պատմությանը վերաբերող թեմաները՝ առանձնահատուկ շեշտադրելով նյութական և ոչ նյութական մշակութային ժառանգությանը վերաբերող հարցերը։
Կրթաթոշակի առավելագույն գումարը 3000 եվրո է: Դրամաշնորհի շրջանակում հնարավոր է կազմակերպել նաև կարճաժամկետ կացություն Զալցբուրգում։
«Արցախի մշակութային հոգևոր ժառանգության վրա կենտրոնացած հայագիտական ​​հետազոտությունների դրամաշնորհների» հայտերի ընդունման ժամկետը մեկնարկել է հուլիսի 1-ից, իսկ վերջնաժամկետը 2022 թվականի հոկտեմբերի 1-ն է։
Հետազոտությունների շրջանակն ընդգրկում է հետևյալ թեմաները.
• Հայագիտության ցանկացած բնագավառ (լեզու, պատմություն, մշակույթ, արվեստ, աստվածաբանություն, ազգագրություն, հնագիտություն և այլն)՝ կենտրոնանալով Արցախի մշակութային-հոգևոր ժառանգության վրա և շեշտադրելով միջառարկայական մեթոդներն ու մոտեցումները: Հատկապես ողջունելի են հայագիտության հետևյալ ուղղությունները՝ ընդհանուր, պատմական և համեմատական ​​լեզվաբանություն, տարածքային լեզվաբանություն, կոնտակտային լեզվաբանություն, բարբառագիտություն, ազգագրություն, արվեստ և ճարտարապետություն, ձեռագիր ուսումնասիրություններ (կոդիկագիտություն), հնագիտություն, միջնադարյան պատմություն, վաղ ժամանակակից պատմություն, աստվածաբանություն, կրոնագիտություն և ոլորտին սերտորեն կապված այլ առարկաներ:
• Նախագծերը պետք է հիմնված լինեն հիմնարար հետազոտության, արխիվային կամ դաշտային աշխատանքի, ինչպես նաև արդի գիտական ​​մոտեցումների ու տեսությունների վրա:
• Նախագծերը պետք է ունենան հստակ արդյունք՝ գիտական ​​հրապարակման տեսքով:
• Դիմումի լեզուն պետք է լինի անգլերենը: Ծրագրի արդյունք(ներ)ը նույնպես պետք է գրված լինի անգլերեն կամ ցանկացած արևմտյան լեզվով: Նախագիծն ինքնին կարող է լինել հայերեն կամ այլ լեզվով (օրինակ՝ ռուսերեն, գերմաներեն, իտալերեն և այլն):
Կրթաթոշակային ծրագրին կարող են դիմել վերոհիշյալ առարկաների մինչև 35 տարեկան և արդեն իսկ գիտական ուսումնասիրության փորձ ունեցող շրջանավարտները, մագիստրոսներն ու ասպիրանտները:
Անհրաժեշտ փաստաթղթերի հետ պետք է ներկայացնել նաև ծախսերի բաշխման, ժամանակացույցի, աշխատանքային պլանի, ինչպես նաև հետազոտության հայեցակարգի վերաբերյալ տեղեկություններ:
Պայմանների և պահանջների մասին հավելյալ տեղեկությունների համար այցելել Հայագիտական ​​ուսումնասիրությունների կենտրոնի գլխավոր էջ՝ https://www.plus.ac.at/zeco-zentrum-zur-erforschung-des-christlichen-ostens

Университет Зальцбурга учредил гранты на изучение культурного и духовного наследия Арцаха
По инициативе заведующей кафедрой, арменоведа Жасмин Дум-Трагут, отдел арменоведения Центра изучения христианского Востока Зальцбургского университета в Австрии учредил стипендии для исследователей, изучающих духовное и культурное наследие Арцаха. Об этом сообщает Арменпресс ссылаясь на пресс-службу Министерства образования и культуры РА.
Целью новой стипендиальной программы, которая стартовала весной 2022 года, является поощрение молодых исследователей к изучению тем, связанных с культурой и историей искусства Арцаха, с особым акцентом на вопросы, связанные с материальным и нематериальным культурным наследием.
Максимальная сумма стипендии составляет 3000 евро. В рамках субсидии также возможно организовать краткосрочное пребывание в Зальцбурге.
Прием заявок на ''Гранты на арменоведческие исследования, посвященные культурному и духовному наследию Арцаха'' начался 1 июля и заканчивается 1 октября 2022 года.
Объем исследования охватывает следующие темы:
Любая область арменоведения (язык, история, культура, искусство, теология, этнография, археология и т.д.), ориентируясь на культурно-духовное наследие Арцаха и подчеркивая междисциплинарные методы и подходы. Особенно приветствуются следующие направления арменоведения: общее, историческое и сравнительное языкознание, регионоведение, контактная лингвистика, диалектология, этнография, искусство и архитектура, рукописное дело (кодикология), археология, средневековая история, раннее Новое время, теология, религиоведение. и тесно связанные области другие предметы.
Проекты должны основываться на фундаментальных исследованиях, архивных или полевых работах, а также на современных научных подходах и теориях. Проекты должны иметь четкий результат в виде научной публикации.
Язык приложения должен быть английский. Результаты проекта также должны быть написаны на английском или любом другом западном языке. Сам проект может быть на армянском или на другом языке (например, русском, немецком, итальянском и т.д.).
На стипендиальную программу могут претендовать выпускники, магистранты и аспиранты, не достигшие 35-летнего возраста и уже имеющие опыт научных исследований по вышеуказанным предметам.
Информация о распределении затрат, графике, плане работы и концепции исследования также должны быть представлены вместе с необходимыми документами.
Для получения дополнительной информации об условиях посетите домашнюю  страницу Центра арменоведческих исследований.