Ալեն Սիմոնյանը Ճապոնիայի դեսպանից հետաքրքրվել է նախկին վարչապետ Սինդզո Աբեի վիճակով, որի դեմ մահափորձ է կատարվել այսօր
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 8-ին ընդունել է Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորիին:
Հանդիպման սկզբում ՀՀ ԱԺ նախագահը հետաքրքրվել է Ճապոնիայի նախկին վարչապետ Սինդզո Աբեի վիճակով, որի դեմ մահափորձ է կատարվել այսօր:
Կողմերը միմյանց շնորհավորել են Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ:
Երկուստեք բարձրաձայնվել է մեր երկրների միջեւ բազմոլորտ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
«Ճապոնիան մեզ համար կարեւորագույն գործընկեր է, եւ Հայաստանը շահագրգիռ է առեւտրատնտեսական կապերի խորացմամբ, մեր երկիր ճապոնական ներդրումների ներգրավմամբ, կրթության ոլորտում ուսանողների փոխանակման ծրագրերի իրականացմամբ, բարձր տեխնոլոգիաների, առողջապահության, զբոսաշրջության եւ այլ ուղղություններով համագործակցության խորացմամբ»,-շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային խաղաղության եւ անվտանգության կարեւորությանն առնչվող հարցեր:
Ճապոնիայի դեսպանը կարեւորել է ինտենսիվ փոխգործակցությունը տարբեր մակարդակներում՝ նշելով, որ շատ հաճախ ժողովրդական դիվանագիտությունն ավելի արդյունավետ դեր է ստանձնում՝ օգնելով դասական դիվանագիտությանը:

Alen Simonyan Meets with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan
On July 8, the RA NA President Alen Simonyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan Masanori Fukushima.
At the beginning of the meeting, the RA NA President was interested in the condition of the former Prime Minister of Japan Shinzo Abe, against whom an assassination attempt was made today.
The sides congratulated each other on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Japan.
Both sides voiced the necessity of cooperation in different spheres between our countries.
“Japan is the most important partner for us, and Armenia is concerned about deepening the trade-economic ties, involving Japanese investments in our country, implementing programmes of students’ exchange in the sphere of education and deepening cooperation in high technologies, health, tourism and in other directions,” Alen Simonyan stressed.
The interlocutors discussed issues connected with the importance of regional peace and security.
The Ambassador of Japan highlighted the intensive interaction at different levels, noting that very often the popular diplomacy assumes more effective role, helping the classical diplomacy.