Հոկտեմբերի 1-ին ԵԽԽՎ-ի աշնանային նստաշրջանում կքննարկվեն ԼՂ-ին և Հայաստանին առնչվող հարցեր. ԵԽԽՎ նախագահը՝ Ալեն Սիմոնյանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 28-ին Դուբլինում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Թինի Քոքսին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ԵԽԽՎ նախագահի խնդրանքով ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տարհանված հայերի ճակատագրին, իրավունքների ոտնահարմանը վերաբերող տվյալներ՝ հիշեցնելով Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ամիսներ շարունակ շրջափակման մեջ գտնվելն ու ադրբեջանական լայնածավալ հարձակման ենթարկվելը: «Արդյունքում, կան հարյուրավոր սպանվածներ և վիրավորներ, այդ թվում՝ խաղաղ բնակչության, կանանց և երեխաների շրջանում: Հազարավոր մարդիկ բռնի տեղահանվել և մնացել են անօթևան՝ առանց սննդի և ապրուստի այլ միջոցների ու առաջին բժշկական օգնության»,- շեշտել է ՀՀ ԱԺ նախագահը: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ ադրբեջանական քաղաքականության հիմքում է Լեռնային Ղարաբաղում հայկական հետքի, մշակութային ժառանգության իսպառ վերացումը, ինչի ականատեսն ենք դեռ 44-օրյա պատերազմից հետո, իսկ այս օրերին այդ քաղաքականությունն իրագործվում է ամբողջ թափով: Նա ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան են տեղափոխվում բազմաթիվ մարդիկ, որոնց կարիքներն առայժմ Հայաստանի կառավարությունը սեփական ուժերով կարողանում է բավարարել՝ միևնույն ժամանակ հավելելով, որ հարկավոր է լինելու բարեկամ պետությունների օժանդակությունը: Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները զրուցակիցների կողմից դիտարկվել է հայաթափման ծրագիր իրականացնելու վերջնանպատակ, ինչի հետևանքով ժողովուրդը զրկվել է իր իսկ հայրենիքում ազատ և արժանապատվորեն ապրելու իրավունքից: ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Լեռնային Ղարաբաղում վերջին ռազմական գործողությունները դատապարտող ԵԽԽՎ նախագահի հայտարարությունը:
Անդրադարձ է եղել այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանը ոչ միայն անտեսում է Եվրոպայի խորհրդի առջև ստանձնած պարտավորությունը, այլև զրոյացնում է միջազգային գործընկերների ջանքերը՝ ուղղված Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության հաստատմանը: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ Եվրախորհրդի կառույցները պետք է այցելեն Լեռնային Ղարաբաղ և դիտարկեն այնտեղ տիրող մարդու իրավունքներին առնչվող իրավիճակը, արձանագրեն ժողովրդի տառապանքները և գտնեն հնարավոր լուծումներ: Վեհաժողովի փաստահավաք առաքելություն Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկելու հարցում նա ապավինել է ԵԽԽՎ-ի աջակցությանը:
«Բացի Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված ավերիչ իրավիճակից՝ մինչ օրս Ադրբեջանը չի կատարել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները հայ ռազմագերիների և այլ քաղաքացիական անձանց վերադարձի վերաբերյալ: Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների մի մասը դեռ գտնվում է Ադրբեջանի անօրինական վերահսկողության տակ»,- հիշեցրել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Նա շեշտել է, որ Հայաստանի դիրքորոշումը մնում է նույնը. հաստատել խաղաղ հարաբերություններ, որոնք հիմնված են ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա:
Թինի Քոքսը տեղեկացրել է, որ ԵԽԽՎ-ի աշնանային նստաշրջանում, որը կանցկացվի հոկտեմբերի 1-ին, կքննարկվեն ԼՂ-ին և Հայաստանին առնչվող հարցեր:

Вопросы Нагорного Карабаха и Армении будут обсуждаться на осенней сессии ПАСЕ 1 октября: председатель ПАСЕ – Алену Симоняну
28 сентября Председатель НС А.Симонян в Дублине встретился со спикером Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Тини Коксом.
Спикер НС по просьбе Председателя ПАСЕ представил данные о судьбе депортированных из Нагорного Карабаха армян, нарушении их прав, напомнив, что они месяцами находились в блокаде из-за закрытия Лачинского коридора и подверглись крупномасштабному нападению Азербайджана. “В итоге – сотни убитых и раненых, среди них мирные жители, женщины и дети. Тысячи людей насильственно переселены и остались без крова, без еды, других средств к существованию и первой медицинской помощи", - подчеркнул спикер НС. А.Симонян отметил, что основой политики Азербайджана является полное уничтожение армянского следа и культурного наследия в Нагорном Карабахе, свидетелями чего мы являемся еще после 44-дневной войны, и в эти дни эта политика реализуется с полным размахом. Он отметил, что из Нагорного Карабаха в Армению переезжает множество людей, потребности которых правительство Армении пока способно удовлетворить собственными силами, добавив при этом, что понадобится помощь дружественных государств. Агрессивные действия Азербайджана против Нагорного Карабаха рассмотрены собеседниками как конечная цель реализации программы деарменизации, в результате которой народ лишился права свободно и достойно жить на своей родине. Спикер НС высоко оценил заявление Председателя ПАСЕ, осуждающее недавние военные действия в Нагорном Карабахе.
Отмечено, что Азербайджан не только игнорирует свои обязательства перед Советом Европы, но и обнуляет усилия международных партнеров по установлению стабильности и мира на Южном Кавказе. А.Симонян подчеркнул, что структуры СЕ должны посетить Нагорный Карабах, понаблюдать за сложившейся там ситуацией с правами человека, зафиксировать страдания народа и найти возможные решения. В вопросе отправки миссии Ассамблеи по установлению фактов в Нагорный Карабах он рассчитывает на содействие ПАСЕ.
"Помимо катастрофической ситуации вокруг Нагорного Карабаха, до сих пор Азербайджан не выполнил решения ЕСПЧ по возвращению армянских военнопленных и других гражданских лиц. Часть суверенных территорий Армении все еще находится под незаконным контролем Азербайджана", - напомнил глава НС РА.
Он подчеркнул, что позиция Армении остается прежней: установить мирные отношения на основе взаимного признания суверенитета и территориальной целостности.
Тини Кокс сообщил, что вопросы, связанные с Нагорным Карабахом и Арменией, будут обсуждаться на осенней сессии ПАСЕ, которая пройдет 1 октября.