Ասատուր Սարաֆյան` մեքենաների ավտոմատ փոխանցման տուփի գյուտարարը
Ասատուր Սարաֆյան՝ ամերիկահայ գյուտարար, ով համարվում է մեքենաների ավտոմատ փոխանցման տուփի, բենզինային պոմպի, ավտոյուղի չափիչի, անասեղ ներարկիչի, ինչպես նաև ամերիկյան առաջին փորձարարական` Սիկորսկու ուղղաթիռի շարժիչի փոխանցման տուփի հեղինակը:
Ասատուր Սարաֆյանը` նույն ինքը Օսկար Բենքերը, ծնվել է 1895թ. Օսմանյան կայսրությունում: Սարաֆյանների ընտանիքին հաջողվում է ողջ մնալ Համիդյան կոտորածների ժամանակ, որոնք կազմակերպվել էին Օսմանյան կայսրության ողջ տարածքում 1894-1896թթ.: Սակայն որոշ ժամանակ անց փոքրիկ Ասատուրը հանկարծակի հիվանդանում է: Ոչ ոք հույս չուներ, որ նա ողջ կմնա. մայրը հոգեկան խանգարում էր ստացել կոտորածների ժամանակ և ի վիճակի չէր հոգ տանել երեխայի մասին: Տղային փրկում է հոր հնարամտությունը: Վերջինս այծի կրծքի օգնությամբ (օգտագործում է որպես կաթի շիշ) երեխային խաղողի հյութ է խմեցնում, ինչի շնորհիվ էլ նա լիովին ապաքինվում է:
Պատանեկության տարիներին Ասատուրը, լքելով Օսմանյան կայսրությունը, բնակություն է հաստատում Չիկագոյում: Այնուհետև տեղափոխվելով Էլիս կղզի` գաղթականներին ընդունող բյուրոյում նա փոխում է իր անունը և ազգանունը` դառնալով Օսկար Բենքեր, հայտնում է allinnet.info-ն
Ասատուրն աշխատանքի է անցնում սարքավորումների խանութում: Այստեղ նա հայտնագործում է սղոցների սայրերի սրման գործիքը: Իր առաջին հայտնագործությունից ոգևորված Սարաֆյանը որոշում է կայացնում իր կյանքը նվիրել գյուտարարությանը:
Երբ «General Motors»-ը սկսում է ավտոմեքենաները համալրել կիսաավտոմատ փոխանցման տուփերով, բազմաթիվ թերություններ են ի հայտ գալիս։ Սարաֆյանն ընկերությանն առաջարկում է ավտոմատ փոխանցման տուփ, որն ավելի հուսալի էր և ամուր։ Սակայն ընկերությունը մերժում է նրա առաջարկը: Սարաֆյանն ութ տարի շարունակ պայքարում է ավտոմեքենաներ նախագծող ընկերությունների դեմ, և վերջապես նրա առաջարկն ընդունվում է: «General Motors»-ն անմիջապես սկսում է համալրել իր ավտոմեքենաներն ավտոմատ փոխանցման տուփերով։ Արդյունքում նոր փոխանցման տուփերը դառնում են ավելի անվտանգ և դիմացկուն:
Նշենք, որ Սարաֆյանը զգալի ներդրում է ունեցել նաև ավիացիայի ոլորտում:  Նա հայտնի ինժեներ Իգոր Իվանովիչ Սիկորսկու հետ միասին մասնակցել է առաջին փորձարարական Սիկորսկու ուղղաթիռի շարժիչի փոխանցման տուփի նախգծման աշխատանքներում, որն իր առաջին թռիչքը կատարեց 1939թ.-ին: Սիկորսկու և Սարաֆյանի համատեղ հայտնագործությունները հանգեցրին Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ ուղղաթիռների զանգվածային արտադրության: Հատկանշական է, որ այս հայտնագործության շնորհիվ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հաջողվեց ավելի քան 20,000 զինծառայողի կյանք փրկել Խաղաղ օվկիանոսում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում, հաղորդում է armmuseum.ru-ը
Սարաֆյանին են պատկանում նաև բենզինի տարրայի պոմպի, ինչպես նաև շարժիչի յուղի չափիչի գյուտերը:
1968թ. Ասատուր Սարաֆյանը ստեղծում է նաև առաջին պնևմատիկ, առանց ասեղի ներարկիչը, որը մինչև օրս էլ օգտագործվում է ամբողջ աշխարհում պատվաստման նպատակով: Ժամում 2000 ներարկում կատարող սարքը բժշկության ոլորտում մեծ տարածում է ձեռք բերում: Երբ Գրենադա կղզում համաճարակ է բռնկվում, Սարաֆյանի կողմից ստեղծված ներարկիչներն արտադրող «Med-E-Jet»- ընկերությունը դրանցից նվիրաբերում է կղզուն, ինչի շնորհիվ հնարավոր է դառնում կանգնեցնել համաճարակի աճը: 1979թ. օգոստոսի 2-ին Գրենադայում թողարկվում են փոստային դրոշմանիշներ` ի պատիվ հայազգի գյուտարարի, ում շնորհիվ հաջողվեց փրկել բազմաթիվ մարդկային կյանքեր:
Հայազգի գյուտարարը հռետորական վարպետությամբ չէր փայլում: Նրա հայկական ակցենտը շատ հաճախ խանգարում էր սահուն անգլերեն խոսելուն: Սակայն երբ ժողովների ժամանակ ոտքի էր կանգնում և իր կարծիքն արտահայտում, ամերիկացի ինժեներներն ընդունում և հաշվի էին նստում նրա բոլոր ասածների հետ, հայտնում է bhull.blogspot-ը:
1983թ. հրապարակվում են Սարաֆյանի հուշերը «Ամերիկյան գյուտարարի երազանքներն ու պատերազմները. մի ներգաղթյալի ռոմանս» վերնագրով: Իր հուշերում նա նշում է. «Ամերիկան շարունակում է մնալ մի երկիր, որը մարդուն տալիս է բոլոր հնարավորությունները նպատակներին հասնելու համար: Սակայն մարդ պետք է կարողանա հաղթահարել բոլոր դժվարությունները, բոլոր ձախողումները, պետք է կարողանա հաշվի չառնել նվաստացուցիչ վերաբերմունքը և պետք է միայն առաջ նայի: Դա է կարևորը»:

Асатур Сарафян - американский изобретатель, который считается автором автоматических коробок передач, бензонасосов, измерителей машинного масла, шприцев без иглы, а также первого американского экспериментального двигателя для вертолета Сикорского.
Асатур Сарафян, он же Оскар Бенкер, родился в 1895 году в Османской империи. Семье Сарафян удается выжить во время гамидовских погромов, организованных по всей Османской империи в 1894-1896 годах. Но через некоторое время маленький Асатур внезапно заболел. Ни у кого не было надежды, что он останется в живых: мать его получила психическое расстройство во время массовых убийств армян в Турции и не могла заботиться о ребенке. Мальчик спасся - благодаря находчивости своего отца. Последний использовал козье вымя (как бутылку молока), и давал ребенку пить виноградный сок, что помогло ребенку полностью восстановиться.
В юношеские годы Асатур, покинувший Османскую империю, поселился в Чикаго. Затем, перебравшись на остров Эллис, в лагере для беженцев он сменил свое имя и фамилию, став  Оскаром Бенкером, сообщает allinnet.info.
Асатур пошел работать в магазин техники. Здесь он придумал инструмент для заточки пильных зубцов. Вдохновленный своим первым открытием, Сарафян принял решение посвятить свою жизнь изобретениям.
Когда компания General Motors стала выпускать автомобили с полуавтоматическими коробками передач, выявилось множество недостатков. Сарафян предложил компании автоматические коробки передач, которые были более надежны и долговечны. Однако General Motors отклонила это предложение. В течение восьми лет Сарафян боролся с компаниями, проектирующими автомобили, и, наконец, его предложение было принято. General Motors сразу же начала выпускать автомобили с автоматическими коробками передач. В результате новые модели стали безопаснее и долговечнее.
Следует отметить, что Сарафян внес значительный вклад и в сферу авиации. Вместе с известным инженером Игорем Ивановичем Сикорским он принял участие в проецировании первого американского экспериментального двигателя для вертолета, который совершил свой первый полет в 1939 году. Совместные открытия Сикорского и Сарафяна привели к массовому производству вертолетов во время Второй мировой войны. Примечательно, что благодаря их открытию более 20 000 солдат спаслись во время Второй мировой войны, в период боевых действий в Тихом океане, пишет armmuseum.ru.
Сарафяну также принадлежат другие инновации – он открыл бензонасосы, а также счетчики моторного масла.
В 1968 году Асатур Сарафян также создал первый в мире пневматический шприц без иглы, который до сих пор используется во всем мире для процесса вакцинации. Оборудование, благодаря которому можно сделать более 2000 инъекций в час, очень популярно в области медицины. Когда на острове Гренада разразилась пандемия, шприцы, изобретенные Сарафяном и произведенные компанией "Med-E-Jet", остановили рост эпидемии. 2 августа 1979 года в Гренаде были выпущены почтовые марки в честь изобретателя-армянина, благодаря которому удалось спасти немало человеческих жизней.
Асатур Сарафян не блистал риторическим мастерством. Его армянский акцент часто мешал говорить ему гладко по-английски. Однако, когда во время собраний или заседаний он вставал и высказывал свое мнение, американские инженеры прислушивались к его мнению и неизменно его учитывали, сообщает bhull.blogspot
В 1983 году были опубликованы мемуары Сарафяна – под названием "Мечты и войны американского изобретателя армянского происхождения: романс одного иммигранта". В своих воспоминаниях он писал: "Америка остается страной, в которой есть все возможности для достижения целей. Однако человек должен быть в состоянии преодолеть все трудности, все неудачи, он должен не обращать внимания на уничижительное отношение и должен всегда смотреть только вперед. Это важно".