Փաշինյանը ՌԴ տրանսպորտի նախարարի հետ քննարկել է փոխգործակցության խորացման հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության տրանսպորտի նախարար Վիտալի Սավելևին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը գոհունակությամբ նշել է հայ-ռուսական հարաբերություններում արձանագրվող ինտենսիվությունը՝ ի դեմս պաշտոնական հաճախակի այցերի, որոնք ընդգծում են երկկողմ կապերի առանձնահատուկ բնույթը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է բոլոր ուղղություններով, այդ թվում՝ տրանսպորտային ոլորտում փոխգործակցությունը և նաև բարձր գնահատել ռուսական կողմի ջանքերն ու օպերատիվ արձագանքը Վերին Լարսի անցակետում առաջացող ճգնաժամային իրավիճակների կարգավորման ուղղությամբ:
Վիտալի Սավելևը վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի ջերմ ողջույնները և արդյունավետ գնահատել ՀՀ գործընկեր գերատեսչությունների հետ աշխատանքը: Նա նշել է, որ Ռուսաստանը հետաքրքրված է զարգացնելու Հայաստանի հետ բարեկամական, եղբայրական գործընկերությունն ու փոխշահավետ ծրագրերը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տրանսպորտի և լոգիստիկայի բնագավառներում համագործակցության շուրջ: Անդրադարձ է եղել ավիացիոն ու ավտոմոբիլային հաղորդակցությանը, հանրային տրանսպորտի ենթակառուցվածքին, երկուստեք կարևորվել է փորձի փոխանակումն ու միջգերատեսչական ակտիվ աշխատանքն այս ուղղություններով: Նշվել է, որ տրանսպորտային հաղորդակցության զարգացումը կնպաստի երկկողմ ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների ծավալի աճին, կակտիվացնի տնտեսական շփումները, զբոսաշրջային կապերը:

Prime Minister Nikol Pashinyan received the Minister of Transport of the Russian Federation Vitaly Savelyev and the delegation led by him.
The Prime Minister noted with satisfaction the intensity recorded in Armenian-Russian relations, as evidenced by the frequent official visits, which emphasize the special nature of bilateral ties. Nikol Pashinyan emphasized the importance of cooperation in all directions, including in the transport sector, and also highly appreciated the efforts and operative response of the Russian side in the direction of the resolution of the crisis situations arising at the Upper Lars checkpoint.
Vitaly Savelyev conveyed to Prime Minister Pashinyan the warm greetings of Russian Prime Minister Mikhail Mishustin and assessed the work with Armenian partner departments as productive. He noted that Russia is interested in developing friendly, brotherly partnership and mutually beneficial programs with Armenia.
At the meeting, the sides exchanged ideas on cooperation in the fields of transport and logistics. Aviation and automobile communication, public transport infrastructure were touched upon. The sides attached importance to exchange of experience and active interdepartmental work in these directions. It was noted that the development of transport communication will contribute to the growth of the volume of bilateral passenger and cargo transportation, will activate economic contacts and tourism.