Փաշինյանը ՌԴ տրանսպորտի նախարարի հետ քննարկել է փոխգործակցության խորացման հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության տրանսպորտի նախարար Վիտալի Սավելևին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը գոհունակությամբ նշել է հայ-ռուսական հարաբերություններում արձանագրվող ինտենսիվությունը՝ ի դեմս պաշտոնական հաճախակի այցերի, որոնք ընդգծում են երկկողմ կապերի առանձնահատուկ բնույթը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է բոլոր ուղղություններով, այդ թվում՝ տրանսպորտային ոլորտում փոխգործակցությունը և նաև բարձր գնահատել ռուսական կողմի ջանքերն ու օպերատիվ արձագանքը Վերին Լարսի անցակետում առաջացող ճգնաժամային իրավիճակների կարգավորման ուղղությամբ:
Վիտալի Սավելևը վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի ջերմ ողջույնները և արդյունավետ գնահատել ՀՀ գործընկեր գերատեսչությունների հետ աշխատանքը: Նա նշել է, որ Ռուսաստանը հետաքրքրված է զարգացնելու Հայաստանի հետ բարեկամական, եղբայրական գործընկերությունն ու փոխշահավետ ծրագրերը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տրանսպորտի և լոգիստիկայի բնագավառներում համագործակցության շուրջ: Անդրադարձ է եղել ավիացիոն ու ավտոմոբիլային հաղորդակցությանը, հանրային տրանսպորտի ենթակառուցվածքին, երկուստեք կարևորվել է փորձի փոխանակումն ու միջգերատեսչական ակտիվ աշխատանքն այս ուղղություններով: Նշվել է, որ տրանսպորտային հաղորդակցության զարգացումը կնպաստի երկկողմ ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների ծավալի աճին, կակտիվացնի տնտեսական շփումները, զբոսաշրջային կապերը:

Пашинян обсудил с министром транспорта РФ вопросы углубления сотрудничества
Премьер-министр Никол Пашинян принял министра транспорта Российской Федерации Виталия Савельева и возглавляемую им делегацию.
Премьер-министр с удовлетворением отметил интенсивность армяно-российских отношений, в частности, частые официальные визиты, что подчеркивает особый характер двусторонних связей. Никол Пашинян подчеркнул важность сотрудничества по всем направлениям, в том числе в транспортной сфере, а также высоко оценил усилия и оперативное реагирование российской стороны на разрешение кризисных ситуаций, возникающих на КПП "Верхний Ларс".
Виталий Савельев передал премьер-министру Пашиняну теплые приветствия председателя правительства РФ Михаила Мишустина и назвал эффективной работу с ведомствами Республики Армения. Он отметил, что Россия заинтересована в развитии дружественного, братского партнерства и в реализации взаимовыгодных проектов с Арменией.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о сотрудничестве в сфере транспорта и логистики. Были затронуты вопросы авиационного и автомобильного сообщения, инфраструктуры общественного транспорта, двусторонне была подчеркнута важность обмена опытом и активной межведомственной работы в этих направлениях. Было отмечено, что развитие транспортного сообщения будет способствовать росту объемов двусторонних пассажирских и грузовых перевозок, активизации экономических контактов и туристических связей.