Արարատ Միրզոյանը Լեհաստանի փոխվարչապետին է ներկայացրել է հայկական կողմի դիրքորոշումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ
Հուլիսի 19-ին պաշտոնական այցով Լեհաստանում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել երկրի փոխվարչապետ Յացեկ Սաշինի հետ։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ են նշել դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր 30 տարիների ընթացքում միջպետական հարաբերությունների զարգացումն ու առկա դինամիկան։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Լեհաստանը Հայաստանի կարևոր եվրոպական գործընկերներից է։
Արարատ Միրզոյանը և Յացեկ Սաշինը քննարկել են երկու երկրների տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով ջանքեր գործադրել՝ ուղղված առևտրատնտեսական ներուժի լիարժեք իրացմանը, ներդրումային հնարավորությունների ստեղծմանը և գործարար շրջանակաների միջև կապերի ակտիվացմանը:
Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ 2018թ.-ից ի վեր Հայաստանի կառավարությունը անհաշտ պայքար է սկսել կոռուպցիայի դեմ, ինչպես նաև գործարար միջավայրի բարելավման ծավալուն բարեփոխումներ են իրականացվել, ինչը լավ հնարավորություններ է ստեղծում օտարերկրյա ներդրողների համար։
Կողմերը կարևորել են Վարշավայի ֆոնդային բորսայի կողմից Հայաստանի ֆոնդային բորսայի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթի ձեռքբերումը, ինչը մեծ հնարավորություններ է ստեղծում կապիտալի շուկայում Հայաստանի ու Լեհաստանի համագործակցության համար։
Ընդգծվել է Հայ-լեհական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության դերը` որպես արդյունավետ հարթակ, համատեղ ծրագրերի քննարկման և գործնական քայլերի նախանշման համար։ Այս համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են նաև գործարար պատվիրակությունների փոխայցելությունները և համաժողովների անցկացումը։
Հանդիպմանը նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է նաև հայկական կողմի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ։

Мирзоян представил вице-премьеру Польши позицию армянской стороны относительно урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном
19 июля находящийся с официальным визитом в Польше министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с вице-премьером страны Яцеком Сасином.
Собеседники с удовлетворением отметили  развитие в течение 30 лет и существующую динамику межгосударственных отношений с момента установления дипломатических отношений.
Глава МИД РА отметил, что Польша является одним из важных европейских партнеров Армении.
Арарат Мирзоян и Яцек Саcин обсудили перспективы развития экономического сотрудничества двух стран, выразив обоюдную готовность приложить усилия, направленные на полноценную реализацию торгово-экономического потенциала, создание инвестиционных возможностей и активизацию связей между деловыми кругами.
Министр Мирзоян отметил, что с 2018 года правительство Армении начало непримиримую борьбу с коррупцией, были также проведены масштабные реформы по улучшению бизнес-среды, что создает хорошие возможности для иностранных инвесторов.
Стороны подчеркнули важность приобретения Варшавской фондовой биржей контрольного пакета акций Армянской фондовой биржи, что создает большие возможности для сотрудничества Армении и Польши на рынке капитала.
Была подчеркнута роль деятельности Армяно-польской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству как эффективной площадки для обсуждения совместных программ и обозначения практических шагов. В этом контексте собеседники также отметили важность взаимных визитов бизнес-делегаций и проведения форумов.
На встрече министр Мирзоян представил также позицию армянской стороны относительно мирного разрешения нагорно-карабахского конфликта, урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.