ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը պարզաբանել է, թե ինչ հիմքով է արգելվել Մուրադ Փափազյանի մուտքը Հայաստան
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը, արձագանքելով «Արմենպրես»-ի հարցին, պարզաբանել է, թե ինչ հիմքով է հուլիսի 13-ին արգելվել Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) նախագահ Մուրադ Փափազյանի մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն:
- Խնդրում ենք պարզաբանել, թե ի՞նչ հիմքով է արգելվել Ֆրանսիայի քաղաքացի, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) նախագահ, ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Մուրադ Ֆրանկ Փափազյանի մուտքը Հայաստան:
- Հայտնում ենք, որ Ձեր կողմից նշված անձի մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն արգելվել է՝ հիմք ընդունելով «Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի «գ» և «զ» կետերը:
Տվյալ անձը հանդիսանում է նախորդ տարվա հունիսի 1-ին Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության մոտ վարչապետի գլխավորած կառավարական պատվիրակության՝ ՀՀ պետական դրոշակիր ավտոշարասյան դեմ հարձակում կազմակերպած անձանցից մեկը: Ավտոշարասյան ուղղությամբ նետվել են տարբեր իրեր, առարկաներ: Վարչապետի ՀՀ պետական դրոշակիր ավտոմեքենան ենթարկվել է հարձակման և ստեղծված իրավիճակը հաղթահարվել է միայն ֆրանսիական ոստիկանության և անվտանգության ուժերի ջանքերի արդյունքում:
Այդ մասին վկայող տվյալներ հրապարակվել են տարբեր լրատվամիջոցների կողմից, իսկ տեսանյութերն առկա են նաև համացանցում: Ոչ միայն Ձեր կողմից նշված անձի, այլեւ հարձակման ակտիվ մասնակիցների մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն արգելվել է: Ընդ որում, Հայաստանի Հանրապետությունը որեւէ վերապահում չունի խաղաղ ակցիաների որեւէ մասնակցի նկատմամբ: Իսկ հարձակումների կազմակերպիչների եւ մասնակիցների մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն՝ օրենքով սահմանված կարգով արգելվել է:
«Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածը սահմանում է այն հիմքերը, որոնք թույլ են տալիս մերժել օտարերկրացուն մուտքի վիզայի տրամադրումը (ժամկետի երկարաձգումը), ուժը կորցրած ճանաչել տրամադրված մուտքի վիզան կամ արգելել մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն:

Armenian authorities issued an explanation Friday regarding the grounds for denying French-Armenian community leader Mourad Papazian entry into Armenia.
In response to a query from ARMENPRESS, the Department of Information and Public Relations of the Prime Minister’s Office said that Papazian, the Chairman of the Coordination Council of Armenian Organizations of France (CCAF), a citizen of France, was barred from entering Armenia pursuant to law because he was among those who “organized the attack” on the official motorcade of the Armenian PM’s delegation in France earlier in June, 2021.
ARMENPRESS: Please clarify the grounds of banning French citizen, Chairman of the Coordination Council of Armenian Organizations of France (CCAF), ARF Bureau member Mourad Frank Papazian from entering Armenia.
PMO: The person you mentioned was denied entry into the Republic of Armenia based on Clause G and Z, Article 8 of the Law on Foreign Nationals. This person is one of the organizers of the attack on the official motorcade – displaying the state flag of Armenia - of the governmental delegation led by the Prime Minister near the Armenian Embassy in France on June 1 last year. Various objects and items were thrown in the direction of the motorcade. The official Armenian flag-bearing car carrying the Prime Minister was attacked and the situation was resolved only as a result of intervention by French police and security forces.
Information showing what happened has been published by many media outlets, and the footage is available online. The other active participants of the attack were also denied entry into Armenia. Moreover, the Republic of Armenia does not have any reservations against any participant of peaceful rallies, while those who organized the attacks and took part in them were banned from entering the Republic of Armenia by law.