Հայաստանի խոշոր հարկատուների ցանկը՝ 2022թ. հունվար-հունիսի դրությամբ
Պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2022 թվականի հունվար-հունիս ամիսների ընթացքում առաջին 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից 2022թ. պետական բյուջե ընդհանուր առմամբ վճարվել է ավելի քան 722 մլրդ 325 մլն դրամ: Հարկային մարմին կատարված վճարումների գումարը կազմել է ավելի քան 613 մլրդ 72 մլն դրամ, իսկ մաքսային մարմին կատարված վճարումների գումարը՝ ավելի քան 109 մլրդ 253 մլն դրամ։
1000 խոշոր հարկատուների առաջին տասնյակը հետևյալն է.
- «ԶԱՆԳԵԶՈՒՐԻ ՊՂՆՁԱՄՈԼԻԲԴԵՆԱՅԻՆ ԿՈՄԲԻՆԱՏ»՝ ավելի քան 104 մլրդ դրամ
- «ԳԱԶՊՐՈՄ ԱՐՄԵՆԻԱ»՝ ավելի քան 33 մլրդ դրամ
- «ԳՐԱՆԴ ՏՈԲԱԿՈ»՝ ավելի քան 20 մլրդ դրամ
- «ԻՆՏԵՐՆԵՅՇՆԼ ՄԱՍԻՍ ՏԱԲԱԿ»՝ ավելի քան 10,8 մլրդ դրամ
- «ԹԵՂՈՒՏ»՝ ավելի քան 8,9 մլրդ դրամ
- «ՄՏՍ ՀԱՅԱՍՏԱՆ»՝ ավելի քան 8,2 մլրդ դրամ
- «ԱԳԱՐԱԿԻ ՊՂՆՁԱ-ՄՈԼԻԲԴԵՆԱՅԻՆ ԿՈՄԲԻՆԱՏ»՝ ավելի քան 7,7 մլրդ դրամ
- «ՖԼԵՇ»՝ ավելի քան 7,6 մլրդ դրամ
- «ՖԻԼԻՊ ՄՈՐՐԻՍ ԱՐՄԵՆԻԱ»՝ ավելի քան 7,5 մլրդ դրամ
- «ԼԵՌՆԱՄԵՏԱԼՈՒՐԳԻԱՅԻ ԻՆՍՏԻՏՈՒՏ»՝ ավելի քան 7,2 մլրդ դրամ
1000 խոշոր հարկ վճարողների վերաբերյալ ցանկերը հասանելի են ՊԵԿ պաշտոնական կայքի «Հարկ վճարողների վերաբերյալ տեղեկատվական ցանկեր» բաժնում:
Ցանկը հրապարակվել է հիմք ընդունելով ներկայում գործող ՀՀ կառավարության 23.06.2022թ-ի N928-Ն որոշմամբ սահմանված չափորոշիչները, մասնավորապես, ցանկում ներառված չեն ՀՀ պետական և համայնքային կառավարչական հիմնարկները:

Крупные налогоплательщики Армении
Комитет государственных доходов опубликовал информацию о налогах, уплаченных первыми 1 000 крупными налогоплательщиками в период с января по июнь 2022 года.
Как сообщили "Арменпресс" в Управлении информации и связей с общественностью КГД, 1 000 крупных налогоплательщиков в 2022 году в государственный бюджет выплатили более 722 млрд 325 млн драмов. Сумма выплат в налоговый орган составила более 613 млрд 72 млн драмов, а сумма выплат в таможенный орган - более 109 млрд 253 млн драмов.
В первую десятку  1 000 крупных налогоплательщиков входят:
"Зангезурский медно-молибденовый комбинат" - более 104 млрд драмов
"Гранд Тобако" - более 20 млрд драмов
"Техут" - более 8,9 млрд  драмов
"МТС Армения" - более 8,2 млрд драмов
Агаракский медно-молибденовый комбинат-более 7,7 млрд. драмов
"Флеш" - более 7,6 млрд драмов
"Филип Моррис Армения" - более 7,5 млрд драмов
Институт горной металлургии - более 7,2 млрд драмов
Список 1 000 крупных налогоплательщиков доступен на официальном сайте КГД в разделе "Информационные списки налогоплательщиков
Список опубликован на основании критериев, установленных решением правительства РА N928-н от 23.06.2022 г., в частности, в список не включены государственные и муниципальные управленческие учреждения РА.