Կիսիդան կդառնա Ճապոնիայի առաջին վարչապետը, որը կմասնակցի ՄԶՉՊ-ի երկրների խորհրդաժողովին
Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան կմասնակցի հաջորդ շաբաթ բացվող միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի մասնակից երկրների ամփոփիչ խորհրդաժողովին: Ճապոնիայի կառավարության ղեկավարն առաջին անգամ է մասնակցելու նման միջոցառման, ուրբաթ օրը Տոկիոյում կայացած հերթական ճեպազրույցում ասել է Նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Սեյջի Կիհարան։
«Վարչապետ Կիսիդան կայցելի Նյու Յորք մասնակցելու համար ՄԶՉՊ-ի (կողմերի) խորհրդաժողովին: Դա կլինի Ճապոնիայի կառավարության ղեկավարի առաջին մասնակցությունն այդ խորհրդաժողովին»,- ասել Է Կիհարան: Նրա խոսքով՝ Տոկիոն կշարունակի տարբեր ջանքեր գործադրել առանց միջուկային աշխարհի հասնելու։
Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի գործողության վերանայմանը նվիրված վերանայման կոնֆերանսն անցկացվում է հինգ տարին մեկ անգամ: 10-րդ հանդիպումը պետք է տեղի ունենար Նյու Յորքում դեռևս 2020 թվականի մայիսին, սակայն կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով հետաձգվեց այս տարվա օգոստոսի 1-26-ը։
Ճապոնիայի կառավարության ղեկավարները նախկինում երբեք չեն մասնակցել նման միջոցառումներին։ Կիսիդան, որի ընտրատարածքը գտնվում է Հիրոսիմայում, որը տուժել է 1945 թվականին ամերիկյան ատոմային ռմբակոծությունից, ակտիվորեն հանդես է գալիս միջուկային զինաթափման օգտին: 2015 - ին նա, լինելով ԱԳ նախարար, ելույթ է ունեցել խորհրդաժողովում։
Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագիրն ստորագրվել Է 1968 թվականին: Այն օրինականացրել Է Մեծ Բրիտանիայի, Չինաստանի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի միջուկային զինանոցները: Մյուս պետությունները, ստորագրելով փաստաթուղթը, զրկվում են զանգվածային ոչնչացման զենք ստեղծելու կամ ձեռք բերելու իրավունքից։ Այժմ համաձայնագրի մասնակից են ավելի քան 190 երկրներ։ Պայմանագրից դուրս են մնում Հնդկաստանը, Պակիստանն ու Իսրայելը։ 2003 թվականի հունվարին համաձայնագրից դուրս եկավ ԿԺԴՀ-ն։

Кисида станет первым премьером Японии, который примет участие в конференции стран ДНЯО
Премьер-министр Японии Фумио Кисида примет участие в открывающейся на следующей неделе обзорной конференции стран - участниц Договора о нераспространении ядерного оружия (ДНЯО). Как передает ТАСС, глава японского правительства будет присутствовать на таком мероприятии впервые, сообщил в пятницу на регулярном брифинге в Токио заместитель генерального секретаря кабинета министров Сэйдзи Кихара.
"Премьер-министр Кисида посетит Нью-Йорк для участия в обзорной конференции [сторон] ДНЯО. Это будет первое участие главы японского правительство в этой конференции", - сказал Кихара. По его словам, Токио продолжит прилагать различные усилия с целью достижения безъядерного мира.
Обзорная конференция, посвященная рассмотрению действия Договора о нераспространении ядерного оружия, проводится раз в пять лет. 10-я встреча должна была пройти в Нью-Йорке еще в мае 2020 года, однако была перенесена из-за пандемии ковида на 1-26 августа текущего года.
Главы японского правительства ранее никогда не принимали участия в таких мероприятиях. Кисида, избирательный округ которого находится в Хиросиме, пострадавшей от американской атомной бомбардировки в 1945 году, активно выступает за ядерное разоружение. В 2015 году он, будучи главой МИД, выступал на конференции с речью.
Договор о нераспространении ядерного оружия был подписан в 1968 году. Он узаконил ядерные арсеналы Великобритании, Китая, России, США и Франции. Другие государства, подписав документ, лишаются права создавать или приобретать оружие массового поражения. Участниками соглашения сейчас являются более 190 стран. Вне договора остаются Индия, Пакистан и Израиль. В январе 2003 года из соглашения вышла КНДР.