Իրանի նախագահը սեպտեմբերին կմեկնի Նյու Յորք ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային մասնակցելու համար
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին պլանավորում Է սեպտեմբերին մեկնել Նյու Յորք ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային (ԳԱ) մասնակցելու համար: Օգոստոսի 2-ին այդ մասին հայտարարել Է Իրանի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալի Բահադարի Ջահրոմին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Նախապես այս հարցը մտցված Է ծրագրում»,- ասել Է նա՝ պատասխանելով Նյու Յորք Ռայիսի հնարավոր այցի մասին հարցին:
Ջահրոմիի խոսքը մեջբերում Է ԻՍՆԱ գործակալությունը: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բարձր մակարդակի շաբաթը տեղի կունենա սեպտեմբերի 20 – 26-ը: Անցյալ տարի Ռայիսին հայտարարել Է, որ չի ժամանի Նյու Յորք կորոնավիրուսի հետ կապված իրադրության պատճառով, եւ միջոցառմանը հանդես Է եկել տեսակապով: Իրանի պատվիրակությունը գլխավորել Է արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիյանը:

Президент Ирана отправится в Нью-Йорк в сентябре для участия в Генассамблее ООН
Президент Ирана Эбрахим Раиси планирует отправиться в Нью-Йорк в сентябре для участия в Генассамблее ООН. Об этом заявил во вторник официальный представитель иранского правительства Али Бахадари Джахроми, передает ТАСС.
"Предварительно этот вопрос внесен в программу", - сказал он, отвечая на вопрос о возможном визите Раиси в Нью-Йорк. Слова Джахроми приводит агентство ИСНА.
Неделя высокого уровня Генассамблеи ООН пройдет 20-26 сентября. В прошлом году Раиси заявил, что не приедет в Нью-Йорк из-за ситуации с коронавирусом, и выступил на мероприятии по видеосвязи. Иранскую делегацию возглавлял глава МИД Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян.