Բորելը Փելոսիի այցը Թայվան սովորական և նորմալ է համարել
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի այցը Թայբեյ հիմք չէ Թայվանի նեղուցում «ագրեսիվ գործունեության» համար, ասել է եվրոպացի դիվանագետ Ժոզեֆ Բորելը։ Նրա կարծիքով՝ նման այցը սովորական է Արևմտյան պաշտոնյաների համար։
«Ոչ մի հիմք չկա այցն օգտագործել որպես Թայվանի նեղուցում ագրեսիվ ռազմական գործողությունների  համար պատրվակ։ Մեր երկրների օրենսդիրների համար միջազգային ճանապարհորդությունը սովորական և նորմալ երևույթ է»,-գրել է Բորելը Twitter-ի իր էջում:
ԵՄ-ի ներկայացուցիչն առաջին անգամ է արձագանքել Փելոսիի սկանդալային այցին Թայվան՝ Թայբեյից նրա մեկնումից գրեթե մեկ օր անց: ԱՄՆ-ի խոսնակի ուղևորությունն առաջացրել է Պեկինի խիստ բացասական արձագանքը, որը կղզին համարում է իր տարածքի մաս և դեմ է արտահայտվել Կոնգրեսի ստորին պալատի նախագահի ժամանմանը: Ի պատասխան Փելոսիի այցի՝ ՉԺՀ - ն արդեն լայնածավալ զորավարժություններ է սկսել Թայվանի շուրջ ։
Ընդ որում, ԱՄՆ-ը, ինչպես Եվրամիությունը, պաշտոնապես հավատարիմ է «մեկ Չինաստանի» քաղաքականությանը, այսինքն՝ ճանաչում է Պեկինը որպես ՉԺՀ-ի միակ օրինական ղեկավարություն, ինչը վերաբերում է նաև Թայվանին։
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ Ուկրաինայում և Թայվանում Արևմուտքի գործողությունները մեծացնում են համաշխարհային պատերազմի վտանգը։

Боррель назвал рутинным и нормальным визит Пелоси на Тайвань
Приезд спикера палаты представителей конгресса США Нэнси Пелоси в Тайбэй не является основанием для ''агрессивной деятельности'' в Тайваньском проливе, считает глава европейской дипломатии Жозеп Боррель. Как передает Газета.ru, по его мнению, подобный визит - рутинный момент для западных чиновников.
''Нет никаких оснований использовать визит в качестве предлога для агрессивной военной деятельности в Тайваньском проливе. Это нормально и рутинно для законодателей из наших стран совершать международные поездки'', - написал Боррель в Twitter.
Представитель ЕС впервые отреагировал на скандальный визит Пелоси на Тайвань спустя почти сутки с ее отъезда из Тайбэя. Поездка американского спикера вызвала крайне негативную реакцию Пекина, считающего остров частью своей территории и выступившего против приезда председателя нижней палаты конгресса. В ответ на приезд Пелоси КНР уже запустили масштабные военные учения вокруг Тайваня.
При этом США, как и Евросоюз, на официальном уровне придерживаются политики ''одного Китая'', то есть признают Пекин единственным законным руководством КНР, что касается и Тайваня.