ԱՄՆ-ը հայտարարել է ՌԴ հետ երկխոսության պատրաստակամության մասին սպառազինությունների վերահսկման շուրջ
ԱՄՆ-ը պատրաստ է վերսկսել Ռուսաստանի հետ երկխոսությունը ապագա սպառազինությունների վերահսկման համակարգի ձևավորման շուրջ։ Այս մասին ասել է ԱՄՆ նախագահի միջուկային զենքի չտարածման հարցերով հատուկ բանագնաց Ադամ Շեյնմանը, ելույթ ունենալով Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրի (NPT) վերանայման համաժողովում։
«Մենք պատրաստ ենք վերսկսել Ռուսաստանի հետ երկխոսությունը սպառազինության նկատմամբ ապագա ժամանակակից վերահսկողության ձևավորման ուղղությամբ, եթե Ռուսաստանը պատրաստ է բարեխղճորեն գործել»,- ասել է դիվանագետը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ ներկայիս վարչակազմը իշխանության գալուց հետո անմիջապես սկսել է համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ՝ ՌՀՍ (ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների կրճատման և սահմանափակման պայմանագրի) պայմանագրի երկարաձգման համար մինչև 2026 թվականը։
«Միացյալ Նահանգները նաև հանդես է գալիս Ռուսաստանի հետ ռազմավարական կայունության շուրջ երկխոսության վերսկսման օգտին, որն ուղղված է ռիսկերի նվազեցմանը և սպառազինությունների նկատմամբ հետագա վերահսկողության համար հիմքեր սահմանելուն», - նշել է նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը:- Մենք ձգտում ենք պահպանել բոլոր միջմայրցամաքային միջուկային զենքերի սահմանափակումները և մշակել նոր սահմանափակումներ չտեղակայված միջուկային զենքերի և դրանց առաքման համակարգերի համար»:

The United States Announced Its Readiness For a Dialogue With Russia on the Future of Arms Control
The United States is ready to resume dialogue with Russia on the issue of arms control, said Adam Sheinman, US special envoy for nuclear non-proliferation, Teller Report reports.
''We are ready to resume dialogue with Russia to shape the future of modern arms control if Russia is ready to act in good faith,'' RIA Novosti quotes him as saying.
Earlier, US President Joe Biden said that his administration is ready to discuss with Russia a new arms control system that will replace START III, which expires in 2026.
Military observer, retired colonel Viktor Litovkin, in an interview with RT, commented on Biden's statement about his readiness to discuss a new arms control system with Russia.
Russian President Vladimir Putin has declared that there can be no winners in a nuclear war and it must never be unleashed.