ԱՄՆ-ը հայտարարել է ՌԴ հետ երկխոսության պատրաստակամության մասին սպառազինությունների վերահսկման շուրջ
ԱՄՆ-ը պատրաստ է վերսկսել Ռուսաստանի հետ երկխոսությունը ապագա սպառազինությունների վերահսկման համակարգի ձևավորման շուրջ։ Այս մասին ասել է ԱՄՆ նախագահի միջուկային զենքի չտարածման հարցերով հատուկ բանագնաց Ադամ Շեյնմանը, ելույթ ունենալով Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրի (NPT) վերանայման համաժողովում։
«Մենք պատրաստ ենք վերսկսել Ռուսաստանի հետ երկխոսությունը սպառազինության նկատմամբ ապագա ժամանակակից վերահսկողության ձևավորման ուղղությամբ, եթե Ռուսաստանը պատրաստ է բարեխղճորեն գործել»,- ասել է դիվանագետը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ ներկայիս վարչակազմը իշխանության գալուց հետո անմիջապես սկսել է համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ՝ ՌՀՍ (ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների կրճատման և սահմանափակման պայմանագրի) պայմանագրի երկարաձգման համար մինչև 2026 թվականը։
«Միացյալ Նահանգները նաև հանդես է գալիս Ռուսաստանի հետ ռազմավարական կայունության շուրջ երկխոսության վերսկսման օգտին, որն ուղղված է ռիսկերի նվազեցմանը և սպառազինությունների նկատմամբ հետագա վերահսկողության համար հիմքեր սահմանելուն», - նշել է նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը:- Մենք ձգտում ենք պահպանել բոլոր միջմայրցամաքային միջուկային զենքերի սահմանափակումները և մշակել նոր սահմանափակումներ չտեղակայված միջուկային զենքերի և դրանց առաքման համակարգերի համար»:

В США заявили о готовности к диалогу с РФ по контролю над вооружениями
США готовы к возобновлению диалога с Россией по формированию будущей системы контроля над вооружениями. Как передает ТАСС, об этом заявил в четверг спецпредставитель президента США по ядерному нераспространению Адам Шейнман, выступая на Обзорной конференции Договора о нераспространении ядерного оружия (ДНЯО).
"Мы готовы к возобновлению диалога с Россией по формированию будущего современного контроля над вооружениями, если Россия готова действовать добросовестно", - сказал дипломат.
По его словам, нынешняя администрация США после прихода к власти сразу же начала взаимодействие с Россией по продлению Договора об СНВ до 2026 года.
"США также выступают за возобновление диалога с Россией по стратегической стабильности, направленного на снижение рисков и установление основы для будущего контроля над вооружениями, - отметил спецпредставитель президента. - Мы стремимся сохранить ограничения на все межконтинентальные ядерные вооружения и разработать новые ограничения на неразвернутые ядерные вооружения и системы их доставки".