Չինաստանը պատրաստ Է ուժեղացնել Ռուսաստանի հետ ռազմավարական փոխգործակցությունը
Չինաստանի իշխանությունները պատրաստ են ամրապնդել Ռուսաստանի հետ ռազմավարական փոխգործակցությունը Տայվանի նեղուցում ավելի ու ավելի սաստկացող լարվածության ֆոնին: Օգոստոսի 5-ին հայտարարել Է ՉԺՀ-ի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Ռուսաստանը միշտ պաշտպանում Է «մեկ Չինաստանի» գաղափարը՝ հանդես գալով մեր երկրի ինքնիշխանության նկատմամբ բոլոր խոչընդոտների դեմ»,-հայտարարել Է նա՝ Պնոմպենում հանդես գալով ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ կայացած հանդիպմանը: «Իր հերթին Պեկինը պատրաստ Է ուժեղացնել ՌԴ-ի հետ ռազմավարական փոխգործակցությունը, որպեսզի մենք միասին կարողանանք Էլ ավելի արդյունավետորեն պաշտպանել միջազգային համակարգը, որում հանգուցային դեր Է խաղում ՄԱԿ-ը, ինչպես նաեւ բոլորի կողմից ընդունված միջազգային իրավունքի նորմերի վրա հիմնված կարգը»,-նշել Է Չինաստանի ԱԳՆ-ի ղեկավարը:
Թայվանի հարցում Մոսկվայի դիրքորոշումը «վկայում Է չին-ռուսական համապարփակ ռազմավարական գործընկերության բարձր մակարդակի մասին», ինչպես նաեւ այն աջակցության մասին, որը ՉԺՀ-ն եւ Ռուսաստանը միմյանց ցուցաբերում են միջազգային ասպարեզում, ասել Է նա: Վան Ին նշել Է, որ Չինաստանը եւ ՌԴ-ն «միասին պաշտպանում են իրավահավասարությունն ու արդարությունը աշխարհում»:

Китай заявил о готовности усилить стратегическое взаимодействие с Россией
Китайские власти готовы укреплять стратегическое сотрудничество с Россией на фоне все более усиливающейся напряженности в Тайваньском проливе, заявил в пятницу министр иностранных дел КНР Ван И, передает Интерфакс.
"Россия неизменно придерживается принципа "одного Китая", выступая против любых посягательств на суверенитет нашей страны", - заявил он на встрече с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым в Пномпене. "В свою очередь Пекин готов усилить стратегическое взаимодействие с РФ, чтобы сообща мы могли еще более эффективно отстаивать международную систему, в которой ключевую роль играет ООН, а также порядок, опирающийся на нормы общепринятого международного права", - отметил глава МИД Китая.
Позиция Москвы по Тайваню "свидетельствует о высоком уровне китайско-российского всеобъемлющего стратегического партнерства", а также о поддержке, которую КНР и Россия оказывают друг другу на международной арене, сказал он. Ван И отметил, что Китай и РФ "вместе отстаивают равноправие и справедливость в мире".