Ադրբեջանցի ընդդիմադիր լրագրողների վրա հարձակումները չեն թուլանա նաև 2022 թվականին. Greek City Times
Հունական « Greek City Times» պարբերականը ծավալուն հոդված է հրապարակել Ադրբեջանում անկախ լրագրողների հանդեպ բռնաճնշումների առնչությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում է Արմենպրես-ը, հոդվածագիրը նախ անդրադարձել է Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի հայտարարությանը, որով վերջինս IGB-ը ( Interconnector Greece-Bulgaria- Հունաստան-Բուլղարիա գազամուղ- խմբ) բնութագրել էր որպես «արժեքների խողովակաշար», որը կապում է Հունաստանի բնական գազի փոխադրման ազգային համակարգը Բուլղարիայի ցանցի հետ եւ կարող է տարեկան միլիարդավոր խորանարդ մետր գազ տեղափոխել Ադրբեջանից: Խոսելով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ շարունակվող էթնիկ զտումների քաղաքականության մասին՝ հոդվածագիրը հարցադրում է արել, թե որքանով են տեղին Հունաստանի ղեկավարության նման հայտարարությունները:
«Եթե որպես օրինակ նայենք նաև մեդիա ոլորտին, ապա այն արժեքները, որոնց մասին խոսում է Միցոտակիսը, բավարար չեն։ «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության հաշվետվության մեջ ասվում է. «Նախագահ Իլհամ Ալիևը վերացրել է բազմակարծության ցանկացած երևույթ, և 2014 թվականից ի վեր նա անխղճորեն փորձում է լռեցնել մնացած բոլոր քննադատներին»: Ոչ մի անկախ հեռուստատեսություն կամ ռադիո չի հեռարձակվում երկրի ներսում, եւ քննադատական դիրքորոշմամբ բոլոր տպագիր թերթերը փակվեցին: Պետական գրաքննության թիրախում գտնվող անկախ լրատվական կայքերի մեծ մասը, ինչպիսին է Azadliq amd Meydan TV-ն, գործում են արտասահմանում»,- ասված է հոդվածում:
« Greek City Times»-ի հոդվածագիրը դրանով է նաեւ բացատրում, որ վերջին 20 տարվա ընթացքում ոչ մի պաշտոնյա կամ ոստիկանության աշխատակից չի պատժվել լրագրողին ծեծելու կամ վիրավորելու համար, և որ «Բաքվի ռեժիմը փորձում է արտաքսման մեջ գտնվող անկախ լրագրողներին լռեցնել՝ ճնշում գործադրելով երկրում մնացած նրանց ընկերների ու հարազատների վրա:
«Սակայն առավել մտահոգիչ է այն, որ Ալիևի վարչակարգը լրագրողների վրա իր հարձակումներն արտահանում է Ադրբեջանի սահմաններից դուրս»- նկատում է հոդվածագիրը:
«Greek City Times»-ի լրագրողը ներկայացրել է 2022 թվականին տեղի ունեցած հարձակումները լրագրողների վրա և  նրանց սպանությունները Ադրբեջանի սահմաններից դուրս.
Մայիսի 31 -ին ադրբեջանցի բլոգեր Թուրալ Սադօղլին, ով ապրում է Գերմանիայում, սակայն ներկայումս գտնվում է Մեծ Բրիտանիայում, հայտարարել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները իր դեմ դավադրություն են նախապատրաստում:
«Ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ իմ կյանքը լուրջ վտանգի տակ է։ Այս անգամ նրանք ինչ-որ բան են ծրագրում իմ դեմ։ Համապատասխան հանձնարարական է տվել նախագահի աշխատակազմը: Այդ իսկ պատճառով ծնողներս վաղը բողոքի ակցիա կանցկացնեն Բաքվում՝ նախագահականի դիմաց։ Ես խնդրում եմ քաղաքական կուսակցություններին, իրավապաշտպաններին, ակտիվիստներին, լրագրողներին աջակցել նրանց», – գրել է Սադօղլին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
Ավելի ուշ  Գերմանիայում բնակվող ադրբեջանցի լրագրող, նախկին քաղբանտարկյալ Աֆղան Մուխթարլին իր սոցիալական ցանցերում հաստատել է բլոգերի կյանքին սպառնացող վտանգը:
«Գերմանիայում բնակվող ադրբեջանցի ներգաղթյալ և բլոգեր, «Azad soz» (Խոսքի ազատություն) կազմակերպության ղեկավար Թուրալ Սադօղլին գրել է իր կյանքին սպառնացող լուրջ վտանգի մասին։ Ալիևի ռեժիմը բազմիցս ձերբակալել, առեւանգել եւ շանտաժի է ենթարկել արտասահմանում բնակվող իր հակառակորդներին։ Իլհամ Ալիևը բազմիցս ահաբեկչական խմբավորումներ է օգտագործել նրանց դեմ, ում նա չէր կարողացել ձերբակալել։ Անցած տարի Բայրամ Մամեդովը սպանվել էր Ստամբուլում, Վուգար Ռզան՝ Բելգիայում, Հուսեյն Բակիխանովը՝ Թբիլիսիում: Փորձեր են արվել սպանել Մագոմեդ Միրզալիին, Օրհան Աղաևին, Օրդուխան Բաբիրովին, Գաբիլ Մամեդովին։ Ֆրանսիայի ոստիկանությունը ձերբակալել է մի քանի մարդու՝ Մագոմեդ Միրզալիի սպանության փորձի համար։ Թուրալ Սադօղլիի նկատմամբ սպանության սպառնալիքը, նրա բնակության հասցեն փնտրելը բավական լուրջ խնդիր է։ Եվրոպական իրավապահ մարմինները պետք է ապահովեն Թուրալի անվտանգությունը», - ասել է Մուխթարլին։
Հոդվածագիրը մեջբերում է նաև «Infoteka24»-ի հրապարակումը Եվրոպայում ևս մեկ ադրբեջանցի ընդդիմադիր բլոգերի վրա հարձակման մասին։ Այս անգամ հարձակման զոհ է դարձել բլոգեր Մանաֆ Ջալիլզադեն, ով հայտնի է Իլհամ Ալիևի և Մեհրիբան Ալիևայի հասցեին քննադատություններով:
Մանաֆ Ջալիլզադեի հարձակման ենթարկվելու փաստին անդրադարձել է նաև Ֆրանսիայում բնակվող ադրբեջանցի ընդդիմադիր բլոգեր Միրզալի Մուհամադը։
«Շվեյցարիայում բնակվող բլոգեր Մանաֆ Ջալիլզադեին 2022 թվականի ապրիլի 29-ին իր տան դիմաց երեք ադրբեջանցիներ դաժան ծեծի են ենթարկել: Նրա վիճակը շատ ծանր է», -  գրել էր նա «Թվիթեր»-ի իր էջում։
«Greek City Times»-ի լրագրողի խոսքով՝ սրանք ընդամենը 2022 թվականի մի քանի օրինակներ են, սակայն նման դեպքեր կարելի է վեր հանել Ադրբեջանի հետխորհրդային շրջանի յուրաքանչյուր տարում։

Нападений на азербайджанских оппозиционных журналистов не стало меньше и в 2022 году: Greek City Times
Deccan Herald
Греческая газета ''Greek City Times'' опубликовала обширную статью о репрессиях против независимых журналистов в Азербайджане.
Как сообщает ''Арменпресс'', автор статьи вначале коснулся заявления премьер-министра Греции Кириакоса Мицотакиса, в котором тот газопровод Греция-Болгария IGB (Interconnector Greece-Bulgari), который соединяет национальную газотранспортную систему Греции с болгарской сетью и может ежегодно транспортировать миллиарды кубометров газа из Азербайджана, назвал ''трубопроводом ценностей''. Говоря о проводимой Азербайджаном политике этнической чистки против армян Нагорного Карабаха, обозреватель задался вопросом, насколько уместны подобные заявления руководства Греции.
''Если в качестве примера, мы рассмотрим медиа-сектор, то ценностей, о которых говорит Мицотакис, будет недостаточно. В докладе организации ''Репортеры без границ'' говорится: ''Президент Ильхам Алиев устранил любое подобие плюрализма и с 2014 года безжалостно пытается заставить замолчать всех оставшихся критиков''. Внутри страны не было независимого теле- или радиовещания, а все оппозиционные газеты были закрыты. Большинство независимых новостных сайтов, подвергающихся государственной цензуре, таких как ''Азадлыг'' и ''Мейдан ТВ'', работают за рубежом'', - говорится в статье.
Автор статьи пишет что, за последние 20 лет за избиение или нанесение телесных повреждений журналисту не был наказан ни один чиновник или полицейский. ''Бакинский режим пытается заставить замолчать независимых журналистов и в изгнании, оказывая давление на тех, кто остался в стране, на их друзей и родных. Беспокоит то, что режим Алиева экспортирует свои атаки на журналистов и за пределы Азербайджана'', - отмечает автор.
Журналист ''Greek City Times'' представил нападения, совершенные на журналистов в 2022 году и их убийства за пределами Азербайджана.
31 мая азербайджанский блогер Турал Садогли, проживающий в Германии, но в настоящее время находящийся в Великобритании, заявил, что власти Азербайджана готовят против него заговор.
''Уверяю вас, моя жизнь в серьезной опасности. На этот раз они что-то замышляют против меня. Администрация президента дала соответствующее поручение. Поэтому завтра мои родители проведут акцию протеста в Баку, перед администрацией президента. Прошу политические партии, правозащитников, активистов и журналистов поддержать их'', - написал Садогли на своей странице в Facebook.
Позже проживающий в Германии азербайджанский журналист, бывший политзаключенный Афган Мухтарлы подтвердил в своих социальных сетях угрозу жизни блогера.
Автор статьи также привел публикацию ''Infoteka24'' о нападении в Европе на другого азербайджанского оппозиционного блогера. На этот раз жертвой нападения был блогер Манаф Джалилзаде, известный своей критикой Ильхама Алиева и Мехрибан Алиевой.
О том, что Манаф Джалилзаде подвергся нападению, рассказал и Мирзали Мухамад, азербайджанский оппозиционный блогер, проживающий во Франции.
''Блогер Манаф Джалилзаде, проживающий в Швейцарии, был жестоко избит тремя азербайджанцами перед своим домом 29 апреля 2022 года. Он в очень тяжелом состоянии'', - написал Мирзали Мухамад на своей странице в Twitter.
По словам журналиста ''Greek City Times'', это всего лишь несколько примеров за 2022 год, но такие случаи можно привести за каждый год постсоветского периода Азербайджана.