Թուրքիան և Պակիստանը համաձայնագիր են ստորագրել ապրանքների առևտրի վերաբերյալ։
Փաստաթղթի ստորագրման արարողությունը տեղի է ունեցել Պակիստանի վարչապետի նստավայրում՝ Իսլամաբադում։ Փաստաթղթի տակ ստորագրել են երկու երկրների առևտրի նախարարներ Մեհմեդ Մուշն ու Սեյիդ Նավիդ Կամարը։
Պակիստանի վարչապետ Շահբազ Շերիֆը համաձայնագրի ստորագրման արարողությունից հետո հայտարարել է Թուրքիայի հետ համագործակցության կարեւորության մասին: Նա հիշեցրել է երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ պատմական սերտ կապերի մասին ։
Շերիֆի խոսքով՝ նոր առեւտրային համաձայնագիրը կդառնա Պակիստանի եւ Թուրքիայի հետագա տնտեսական փոխգործակցության անկյունաքարը՝ նպաստելով ներդրումների աճին եւ առեւտրի հետագա զարգացմանը:
Թուրքիայի առևտրի նախարար Մեհմեդ Մուշը վստահություն է հայտնել, որ նոր համաձայնագիրը կօգնի հասնել երկկողմ առևտրի կարճաժամկետ նպատակին՝ տարեկան 5 միլիարդ դոլարի չափով։
Պակիստանի վարչապետի գրասենյակը հուլիսի 21-ին հայտնել է, որ Թուրքիայի հետ ապրանքների առևտրի մասին նոր համաձայնագիրը նախատեսում է 261 պակիստանյան և 130 թուրքական ապրանքների մատակարարման արտոնյալ ռեժիմ։

Турция и Пакистан подписали Соглашение о торговле товарами.
Церемония подписания документа состоялась в резиденции пакистанского премьера в Исламабаде. Подписи под документом поставили министры торговли двух стран Мехмет Муш и Сейид Навид Камар.
Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шериф после церемонии подписания соглашения заявил о значимости сотрудничества с Турцией. Он напомнил о тесных исторических связях между народами двух стран.
По словам Шерифа, новое торговое соглашение станет краеугольным камнем дальнейшего экономического взаимодействия Пакистана и Турции, способствуя росту инвестиций и дальнейшему развитию торговли.
Министр торговли Турции Мехмет Муш в свою очередь выразил уверенность в том, что новое соглашение позволит достигнуть краткосрочной цели в двустороннем товарообороте на уровне 5 млрд долларов в год.
В канцелярии премьера Пакистана 21 июля сообщали, что новое Соглашение о торговле товарами с Турцией предполагает льготный режим поставок для 261 наименования пакистанской продукции и 130 наименования продукции из Турции.