Շվեդիան և Ֆինլանդիան չեն կատարել Թուրքիայի պահանջներն արտահանձնման հարցում
Շվեդիան եւ Ֆինլանդիան մինչեւ այժմ չեն բավարարել արտահանձնման հարցում Թուրքիայի պահանջները Անկարայի սպասումներին համապատասխան. ՆԱՏՕ-ին այդ երկրների անդամակցության գործընթացը կարգելակվի պարտավորությունները չկատարելու դեպքում:
Մայիսի 18-ին Ֆինլանդիան և Շվեդիան Ուկրաինայում ռուսական հատուկ ռազմական գործողության ֆոնին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին դաշինքին միանալու հայտ են ներկայացրել։ Սկզբում Թուրքիան արգելափակեց այս դիմումների քննարկման գործընթացի մեկնարկը, բայց հետո՝ հունիսի 29-ին, Թուրքիան, Շվեդիան և Ֆինլանդիան ստորագրեցին անվտանգության հուշագիր, որը հաշվի է առնում Անկարայի բոլոր մտահոգությունները։ Թուրքիան, իր հերթին, հետ է կանչել իր առարկությունները եվրոպական այս երկու երկրների՝ ՆԱՏՕ մտնելու վերաբերյալ։
«Թուրքիայի դրական որոշումը չի նշանակում, որ Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու գործընթացն ավարտված է: Դա գործընթացը նախաձեռնելու կամք է: Եթե համաձայնագրում Թուրքիային տրված խոստումները կատարվեն, Թուրքիան կկատարի իր խոսքը: ... Եթե կատարեք այն, ինչ խոստացել եք, մենք «այո» կասենք անդամակցությանը: Հակառակ դեպքում գործընթացը կկանգնեցվի: Առայժմ Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի կառավարությունները չեն բավարարել արտահանձնման հարցում Թուրքիայի պահանջները Թուրքիայի սպասումներին համապատասխա: Նրանց կողմից արտահանձնված անձը կապ չունի ահաբեկչական հանցագործությունների հետ»,- նախարարի խոսքը մեջբերում Է Milliyet թերթը:

Sweden and Finland Don't Comply With Turkey's Extradition Requests
Sweden and Finland have so far not granted Turkey's extradition requests in line with Ankara's expectations, and the NATO membership process of these countries will be stalled in case of default, Turkish Justice Minister Bekir Bozdag said, Milliyet reported.
On May 18, Finland and Sweden, against the backdrop of the Russian special military operation in Ukraine, submitted applications to the NATO Secretary General to join the alliance. At first, Turkey blocked the start of the process of considering these applications, but then - on June 29 - Turkey, Sweden and Finland signed a security memorandum that takes into account all Ankara's concerns. Turkey, in turn, withdrew its objections to the entry of these two European countries into NATO.
"Turkey's positive decision does not mean that the process of Sweden and Finland joining NATO is over. It is the will to initiate the process. If the promises made to Turkey in the agreement are kept, Turkey will keep its word. What is our word? If you do what you promised, we will say yes to membership. Otherwise, the process will be slowed down. So far, the governments of Sweden and Finland have not satisfied the requests for extradition in accordance with Turkey's expectations...The person extradited by them has nothing to do with terrorist crimes," the minister said.