Պրահան կշարունակի ռազմական օգնություն տրամադրել Կիևին. Չեխիայի վարչապետ
Չեխիայի կառավարությունը մտադիր է շարունակել ակտիվորեն համապարփակ ռազմական և հումանիտար օգնություն տրամադրել Ուկրաինային, ասել է վարչապետ Պյոտր Ֆիալան։
Ելույթ ունենալով միջոցառման ժամանակ, որը նվիրված էր Չեխոսլովակիայում խորհրդային զորքեր մտցնելու տարելիցին, Ֆիալան նշել է, որ չեխ ժողովուրդը «հիանալի հասկանում է այն զգացողությունները, որոնք այժմ ունեն Ուկրաինայի քաղաքացիները: «1968 թվականին «բարեկամական» երկրների տանկերն ընդհատեցին դեմոկրատական բարեփոխումների գործընթացը մեր երկրում: Ուստի մենք փետրվարի 24-ից անմիջապես հետո ձեռնամուխ եղանք բազմակողմանի օգնության ցուցաբերմանը ուկրաինական ժողովրդին՝ նրան ուղարկելով այժմ անհրաժեշտ դեղամիջոցներ և բուժսարքավորումներ, փոխադրամիջոցներ, ինչպես նաև ռազմական տեխնիկա»,-ասել է Ֆիալան:
Վարչապետի խոսքով՝ հանրապետության նախարարների կաբինետը ցանկանում է օգտագործել իր ներկայիս դիրքը՝ որպես ԵՄ նախագահող երկիր՝ այլ երկրներին մշտապես հիշեցնելու Ուկրաինային երկարաժամկետ և կարճաժամկետ օգնության անհրաժեշտության մասին։
«Մենք Կիևի հետ բանակցություններ ենք վարում այդ երկրի քաղաքների և գյուղերի հետպատերազմյան վերականգնման շուրջ: Ցանկանում ենք ԵՄ-ի գծով գործընկերների հետ միասին օգնել ուկրաինացիներին դպրոցների և մյուս մանկական հաստատությունների, հիվանդանոցների, քաղաքացիական օբյեկտների վերանորոգման գործում, այն ամենի, ինչն Ուկրաինայում մարդկանց անհրաժեշտ է նորմալ կյանքի համար: Մենք կշարունակենք աջակցել Կիևին դիվանագիտական ​​ուղիներով և, իհարկե, կշարունակենք ռազմական տեխնիկայի մատակարարումները»,- ասել է Ֆիալան:

Премьер Чехии заявил, что Прага продолжит оказывать военную помощь Киеву
Правительство Чехии намерено и далее активно оказывать всестороннюю военную и гуманитарную помощь Украине, заявил премьер Петр Фиала, передает РИА Новости.
Выступая на мероприятии, посвященном годовщине ввода советских войск в Чехословакию, Фиала отметил, что чешский народ "прекрасно понимает те чувства, которые сейчас переживают граждане Украины". "В 1968 году танки "дружественных" стран прервали процесс демократических реформ в нашей стране. Поэтому мы сразу после 24 февраля приступили к оказанию всесторонней помощи украинскому народу, направляя ему столь необходимые сейчас медикаменты и медоборудование, средства транспорта, а также военную технику", - сказал Фиала.
По словам премьера, кабмин республики хочет использовать свою нынешнюю позицию страны-председателя ЕС для того, чтобы постоянно напоминать другим странам о необходимости помощи Украине, как рассчитанной на долговременный период, так и сиюминутной.
"Мы ведем переговоры с Киевом о послевоенном обновлении городов и сел этой страны. Хотим вместе с партнерами по ЕС помочь украинцам в ремонте школ и других детских учреждений, больниц, гражданских объектов, всего того, что необходимо людям на Украине для нормальной жизни. Продолжим поддерживать Киев дипломатическим путем. И, конечно, продолжим поставки военной техники", - сказал Фиала.