Արցախը Հայաստանին կապող նոր երթուղին կունենա միջանցքի իրավական կարգավիճակ
Արցախի Հանրապետության խորհրդարանական 5 խմբակցությունների ղեկավարներն օգոստոսի 23-ին հանդիպել են ՌԴ խաղաղպահ զորակազմի ղեկավարության հետ: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովից:
Հանդիպման շարժառիթը ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանորդ-խորհրդական Մաքսիմ Սելեզնյովի՝ վերջերս արված հայտարարությունն էր, ինչպես նաև օգոստոսի սկզբին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի հերթական խախտումն ու անվտանգային հարցերը։
Հանդիպման ընթացքում վերոնշյալ հարցերի շուրջ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատուների կողմից տրվել են պարզաբանումներ։ Մասնավորապես հղում կատարելով 2020թ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը՝ նշվել է, որ նոր երթուղին ունենալու է նույն միջանցքի իրավական կարգավիճակը, և պահպանվելու են բոլոր անվտանգային բաղադրիչները՝ սկսած 5 կմ-ոց անվտանգային գոտուց մինչև ՌԴ խաղաղապահ ուժերի անցակետերի տեղակայում։
Անդրադառնալով վերջին իրադարձություններին՝ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ղեկավար անձնակազմը նշել է, որ օգոստոսյան դեպքերի հետ կապված կատարել են անհրաժեշտ եզրահանգումներ, միաժամանակ վստահեցրել են , որ լրացուցիչ ջանքեր կգործադրեն՝ ապագայում նմանօրինակ խախտումները կանխելու և մեր բնակչության պատշաճ անվտանգությունը ապահովելու համար։

Новая дорога, связывающая Арцах с Арменией, будет иметь правовой статус коридора
23 августа главы 5 парламентских фракций Республики Арцах встретились с командованием миротворческого контингента РФ. Об этом передает Арменпресс, ссылаясь на НС Арцаха.
Поводом для встречи стало недавнее заявление посланника-советника посольства РФ в Республике Армения Максима Селезнева, а также очередное нарушение Азербайджаном режима прекращения огня в начале августа и вопросы безопасности.
В ходе встречи ответственные лица миротворческого контингента РФ дали разъяснения по вышеуказанным вопросам. В частности, ссылаясь на трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, отметили, что новый маршрут будет иметь  тот же правовой статус коридора, будут сохранены все компоненты безопасности, начиная с 5-километровой зоны безопасности и заканчивая размещением КПП миротворческих сил РФ.
Касаясь последних событий, представители командования миротворческого контингента РФ отметили, что по поводу августовских событий они сделали необходимые выводы, и заверили, что приложат дополнительные усилия для предотвращения подобных нарушений в будущем и обеспечения надлежащей безопасности населения.