Թուրքիայի 424 մտավորականներ կոչ են արել կառավարությանը բացահայտել Կարո Փայլանի դեմ մահափորձի ծրագիրը
Թուրքիայի 424 մտավորականներ ստորագրել են հայտարարության տակ, որով կոչ է արվում բացահայտել Կարո Փայլանի դեմ 2016 թվականին ծրագրված և չիրագործված մահափորձի ծրագիրը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականը:
Ըստ աղբյուրի՝ 424 գրողներ, լրագրողներ, քաղաքական գործիչներ և արվեստագետներ, հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ և կոչ արել կառավարությանը, քաղաքական կառույցներին և ողջ Թուրքիային քայլեր ձեռնարկել խորքային պետության և մաֆիոզ ուժերի դեմ ու բացահայտել Կարո Փայլանի դեմ 2016-ին նախապատրաստված և կիսատ մնացած մահափորձի ծրագիրը։
«Այն, ինչ ամրապնդում է այս մութ ուժերի անխոհեմությունը, նրանց վստահությունն է, որ նրանք չեն ենթարկվելու քրեական պատժամիջոցների, նույնիսկ եթե կարող են սպառնալ բոլորին: Այս վստահությունն ուժ է ստանում ներկայիս քաղաքական մթնոլորտից: Այս մթնոլորտը պետք է անհապաղ փոխվի»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Օրեր առաջ Կարո Փայլանի փաստաբանը գրառում էր արել, որ Կարո Փայլանին սպանելու համար 2016-ին որոշ շրջանակներ զենք են մտցրել Թուրքիայի խորհրդարան, սակայն մեկ այլ խմբավորում խափանել է այդ ծրագիրը։

424 Turkish Intellectuals Call on the Government to Reveal the Assassination Plan against Garo Paylan
424 Turkish intellectuals signed a statement urging the government to reveal the planned assassination attempt against Garo Paylan in 2016, which never was implemented, ARMENPRESS reports, Istanbul-based Armenian "Agos" periodical informed.
According to the source, 424 writers, journalists, politicians and artists made a joint statement and called on the government, political structures and the whole of Turkey to take steps against the Deep state and mafia forces and reveal the plan of the assassination attempt against Garo Paylan that was prepared and left unfinished in 2016.
"What reinforces the recklessness of these dark forces is their confidence that they will not be subject to criminal sanctions, even if they threaten everyone. This confidence is fueled by the current political climate. This atmosphere must be changed immediately," the statement said.
A few days ago, Garo Paylan's lawyer made a note that in 2016, some groups brought weapons into the Turkish parliament in order to kill Garo Paylan, but another group thwarted that plan.