Տրամադրված ենք հետագայում ևս առանցքային դաշնակցի դիրքերից օգնել Երևանին պաշտպանունակության և սահմանային անվտանգության ամրապնդման, հարևանների հետ կապերի կարգավորման գործում. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակի առթիվ: ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ ընդգծել է, որ պայմանագիրը մեծապես սահմանել է Հայաստան-Ռուսաստան միջպետական հարաբերությունների սկզբունքներն ու առաջնահերթությունները: ՌԴ-ի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը նշում է, որ փաստաթուղթը կարևոր հանգրվան է դարձել երկկողմ գործընկերությունը իրական դաշնակցային մակարդակի բարձրացնելու ճանապարհին։
«Անցած ժամանակահատվածը համոզիչ կերպով ցույց տվեց, որ Մոսկվայի և Երևանի միջև պատմական կապերի հետագա ամրապնդումը լիովին համապատասխանում է մեր ժողովուրդների կենսական շահերին, ծառայում է երկու երկրների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, Հարավային Կովկասում կայունության ամրապնդման նպատակներին: Մենք հաջողությամբ առաջ ենք շարժվում համագործակցության լայն շրջանակով, այն լցնում ենք կոնկրետ բովանդակությամբ, բարձրացնում փոխգործակցության արդյունավետությունը։
Երկկողմ ներուժի ձևավորման համար որոշիչ նշանակություն ունեն Ռուսաստանի և Հայաստանի ղեկավարությունների միջև վստահության վրա հիմնված կանոնավոր շփումները, որոնք հնարավորություն են տալիս ոչ միայն լուծել հրատապ հարցերը, այլև համակարգել դիրքորոշումները տարածաշրջանային և միջազգային առանցքային խնդիրների շուրջ»,- ասված է ՌԴ ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ:
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համատեղ հայտարարության մեջ, որն ընդունվել է 2022 թ. ապրիլի 19-20-ը Հայաստանի կառավարության ղեկավարի Ռուսաստան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում, հաստատվել է 1997 թ. պայմանագրում ամրագրված սկզբունքների հիման վրա միջպետական հարաբերությունները համակողմանիորեն խորացնելու և ընդլայնելու մտադրությունը:
«Տրամադրված ենք հետագայում ևս առանցքային դաշնակցի դիրքերից օգնել Երևանին պաշտպանունակության և սահմանային անվտանգության ամրապնդման, հարևանների հետ կապերի կարգավորման գործում։
Համոզված ենք, որ տարածաշրջանում կայունության ուղին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ համաձայնագրերի խստիվ պահպանումն է: Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգության ապահովման առանցքային գործոն է մնում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախումբը։
Մենք անկեղծորեն արժևորում ենք եղբայրական Հայաստանի հետ բարեկամությունը և տրամադրված ենք ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը ՝ հանուն մեր երկրների և ժողովուրդների բարգավաճման»,- ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ-ն:

Moscow to Continue to Help Yerevan in Strengthening its Defense Capabilities and Border Security – Russian MFA
Russian Foreign Ministry has issued a statement on the 25th anniversary of the signing of the Treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Assistance between Armenia and Russia.
In its statement the Russian MFA said that the Treaty has greatly defined the principles and priorities of the Armenia-Russia inter-state relations. It added that this document has become an important milestone on the path of raising the bilateral partnership to a real allied level.
"The past period has convincingly demonstrated that the further strengthening of historical ties between Moscow and Yerevan is in full accordance with the vital interests of our nations, serves to the socio-economic development of the two countries and the goals to strengthen stability in the South Caucasus. We successfully move forward with the broad cooperation framework, fill it with a concrete content and raise the efficiency of the mutual partnership.
The regular contacts between the leaderships of Russia and Armenia based on trust are of decisive importance for the formation of the bilateral potential, and these contacts enable not only to solve the urgent issues, but also to coordinate the positions on key regional and international matters", the Russian Foreign Ministry said.
It reminded that the joint statement signed by President of Russia Vladimir Putin and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan during Pashinyan’s April 19-20, 2022 official visit in Moscow, has affirmed the intention to comprehensively deepen and expand the inter-state relations based on the principles set in the 1997 Treaty.
"We are inclined to help Yerevan in the future as well from the positions of a key ally in strengthening its defense capabilities and border security, normalizing relations with its neighbors.
We are convinced that the strict observance of the 2020 November 9, 2021 January 11 and November 26 trilateral agreements is the path to stability in the region. The Russian peacekeeping contingent remains a key factor in ensuring security in Nagorno Karabakh.
We sincerely value the friendship with brotherly Armenia and are inclined to further strengthen the Russian-Armenian allied relations for the prosperity of our countries and peoples", the Russian MFA stated.