Հավատացած ենք, որ Ալիևի նման բռնապետը չի կարող գնել լռությունը կամ արժանապատվությունը՝ ԵՄ-ին շատ փոքր ծավալով գազի պոտենցիալ մատակարարման դիմաց. Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակ
ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը կոչ արել Եվրամիության ղեկավարությանը Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հարձակումը հստակ դատապարտող դիրքորոշում դրսևորել։
«Մենք ակնկալում ենք, որ դուք անեք ձեր ուժերի ներածին չափով հնարավոր ամեն բան դադարեցնելու ադրբեջանական ագրեսիան, որը Հայաստանի դեմ պետական մակարդակի այլատյացության և Ադրբեջանի ծավալապաշտական քաղաքականության հստակ ցուցադրություն է։ Մարդկային կյանքն անգնահատելի է՝ լինի դա Ուկրաինայում, թե Հայաստանում։ Որպես ԵՄ քաղաքացիներ՝ մենք հավատացած ենք, որ Ալիևի նման բռնապետը չի կարող գնել լռությունը կամ արժանապատվությունը՝ ԵՄ-ին շատ փոքր ծավալով գազի պոտենցիալ մատակարարման դիմաց»,- այս մասին ասվում է ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի հայտարարության մեջ։
Գրասենյակից կոչ են արել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենին, Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին կանգնել մարդկային կյանքի, արժանապատվության կողքին՝ ընդդեմ Ալիևի ավտորիտար ռեժիմի, որը ռիսկի է ենթարկում ապակայունացնելու ողջ տարածաշրջանը։

Azerbaijani Aggression is a Manifestation of State Level Policy of Xenophobia Against Armenia - EAFJD
The European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD) called on the EU leadership to clearly and unequivocally condemn the attack of authoritarian Azerbaijan against Armenia, Armenpress reports.
"We are expecting you to do everything in your power to stop the Azerbaijani aggression which is a manifestation of the state level policy of xenophobia against Armenia and expansionist policy of Azerbaijan. Human life is invaluable, be it in Ukraine or Armenia. As EU citizens we do believe that a regular dictator such as Aliyev cannot buy silence or dignity in exchange for potentially supplying a very small portion of EU’s gas", the EAFJD said in a statement.
The EAFJD called on President of the European Council Charles Michel, EU’s High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell, President of the European Commission Ursula von der Leyen, European Union Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Toivo Klaar and President of the European Parliament Roberta Metsola to stand up for "human life, dignity and against this blatant aggression by an authoritarian regime in the EU neighborhood, such as Azerbaijan which risks destabilizing the whole region".