Հավատացած ենք, որ Ալիևի նման բռնապետը չի կարող գնել լռությունը կամ արժանապատվությունը՝ ԵՄ-ին շատ փոքր ծավալով գազի պոտենցիալ մատակարարման դիմաց. Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակ
ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը կոչ արել Եվրամիության ղեկավարությանը Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հարձակումը հստակ դատապարտող դիրքորոշում դրսևորել։
«Մենք ակնկալում ենք, որ դուք անեք ձեր ուժերի ներածին չափով հնարավոր ամեն բան դադարեցնելու ադրբեջանական ագրեսիան, որը Հայաստանի դեմ պետական մակարդակի այլատյացության և Ադրբեջանի ծավալապաշտական քաղաքականության հստակ ցուցադրություն է։ Մարդկային կյանքն անգնահատելի է՝ լինի դա Ուկրաինայում, թե Հայաստանում։ Որպես ԵՄ քաղաքացիներ՝ մենք հավատացած ենք, որ Ալիևի նման բռնապետը չի կարող գնել լռությունը կամ արժանապատվությունը՝ ԵՄ-ին շատ փոքր ծավալով գազի պոտենցիալ մատակարարման դիմաց»,- այս մասին ասվում է ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի հայտարարության մեջ։
Գրասենյակից կոչ են արել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենին, Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին կանգնել մարդկային կյանքի, արժանապատվության կողքին՝ ընդդեմ Ալիևի ավտորիտար ռեժիմի, որը ռիսկի է ենթարկում ապակայունացնելու ողջ տարածաշրջանը։

Агрессия Азербайджана против Армении - проявление ксенофобии на государственном уровне: Офис Ай Дата Европы
Бюро АРФД Ай Дата Европы призвало руководство Евросоюза проявить четкую осуждающую позицию и осудить нападение Азербайджана на Армению, передает Armenpress.
"Мы ожидаем, что Вы сделаете все, что в Ваших силах, чтобы остановить азербайджанскую агрессию, которая является яркой демонстрацией ксенофобии на государственном уровне и экспансионистской политики Азербайджана в отношении Армении. Человеческая жизнь бесценна, будь то в Украине или в Армении. Как граждане ЕС, мы считаем, что такой диктатор, как Алиев, не может купить молчание или достоинство в обмен на потенциальную поставку газа в ЕС в очень небольшом объеме", - говорится в заявлении Офиса Ай Дата АРФД Европы
Из офиса призвали председателя Европейского совета Шарля Мишеля, Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля, председателя Еврокомиссии Урсулу фон дер Ляйен, спецпредставителя ЕС на Южном Кавказе Тойво Клаара встать на сторону человеческой жизни и достоинства против авторитарного режима Алиева, который рискует дестабилизировать весь регион.