Ադրբեջանական քարոզչամեքենան տարածում է կեղծ, ինչպես նաև 44-օրյա պատերազմի օրերին արված տեսանյութեր. ՀՀ ՊՆ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, հավատարիմ մնալով բացահայտ կեղծիքի շարունակական տարածման իր գործելաոճին, հայտարարություն է տարածել՝ պնդելով, թե իբր սեպտեմբերի 13-ի լույս 14-ի գիշերը հայկական ստորաբաժանումները հրետակոծել են ադրբեջանական դիրքերը։ Սա հերթական ապատեղեկատվությունն է, որը, ինչպես արդեն համոզվել ենք, ծառայում է որպես տեղեկատվական հենք՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ռազմական ագրեսիա իրականացնելու համար։
Ինչպես նշվել է, այս գիշեր ադրբեջանական զինված ուժերը, թիրախավորելով ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, կիրառել է հարվածային ԱԹՍ-ներ, իսկ առավոտից սկսել նաև ինտենսիվ հրետակոծություն՝ մասնավորապես՝ թիրախավորելով Ջերմուկի և Վերին Շորժայի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերն ու սահմանամերձ բնակավայրերը։ Հակառակորդն ստանում է արժանի պատասխան, ՀՀ զինված ուժերն ամբողջ ծավալով կատարում է իր առջև դրված մարտական խնդիրները։ Ժամը 12։00-ի դրությամբ հակառակորդի ագրեսիայի մնացած ուղղություններում փոխհրաձգության ինտենսիվությունը էապես թուլացել է։
Հաշվի առնելով, որ սոցիալական տարբեր հարթակներում մեծ ծավալով տարածվում են ադրբեջանական քարոզչամեքենայի պատրաստած, այդ թվում նաև կեղծ ու դեռևս 44-օրյա պատերազմի օրերին արված տեսանյութեր, կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ դրանց որևէ կերպ անդրադառնալուց, առավել ևս՝ հրապարակելուց։
Պաշտպանության նախարարությունը կշարունակի պարբերաբար հանդես գալ իրադրության զարգացումների վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրություններով։

Азербайджанская пропагандистская машина, как и во время 44-дневной войны распространяет ложные видеоматериалы: МО РА
Вооруженные силы Азербайджана обстреливают позиции, расположенные в направлении Джермука и Верин Шоржи, а также приграничные населенные пункты. Как передает Арменпресс, об этом сообщил пресс-секретарь Министерства обороны РА Арам Торосян.
''Министерство обороны Азербайджана, придерживаясь своего стиля распространения откровенной лжи, опубликовало сообщение, что в ночь с 13 на 14 сентября армянские подразделения обстреляли азербайджанские позиции. Это очередная дезинформация, которая, как мы уже убедились, служит информационной базой для осуществления военной агрессии против суверенной территории Республики Армения'', - заявил пресс-секретарь Минобороны РА.
''Противник получает достойный ответ. Вооруженные силы Республики Армения полностью выполняют поставленные перед ними боевые задачи. По состоянию на 12:00 интенсивность боевых действий на остальных направлениях значительно ослабла. Принимая во внимание, что видеоматериалы азербайджанской пропагандистской машины, как и во время 44-дневной войны, широко распространяются в различных социальных сетях, призываем воздерживаться от каких-либо ссылок на них, не говоря уже об их распространении'', - сказал Арам Торосян.