Լիտվայի Սեյմասի Լիտվա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խումբը մտահոգություն է հայտնվում խոշոր տրամաչափի սպառազինության, հրետանու, ԱԹՍ-ի օգտագործման վերաբերյալ
Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի Հայաստանի Հանրապետության հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի անդամները դատապարտում են 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ի գիշերն Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ ռազմական հարձակումը: Լուրջ մտահոգություն է հայտնվում Տավուշի, Գեղարքունիքի, Արարատի, Վայոց Ձորի, Սյունիքի մարզերում խոշոր տրամաչափի սպառազինության, հրետանու, ԱԹՍ-ի օգտագործման վերաբերյալ հաղորդումների կապակցությամբ, որոնք ուղղված են ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքացիական օբյեկտներին և հատուկ նշանակության ենթակառուցվածքներին:
Ընդգծվում է, որ Հայաստանի տարածքի բնագծային խախտումները, ռազմական ուժի կիրառումը կամ դրա սպառնալիքը կոպտորեն խախտում են միջազգային իրավունքը և անթույլատրելի են: Այդ ագրեսիան խարխլում է հակամարտության խաղաղ, կայուն և համապարփակ լուծման և հարավկովկասյան պետությունների հաշտեցման համար պայմանների ստեղծման առաջնահերթությունը, նրանց անվտանգության և բարգավաճման համար բացված պատմական հնարավորությունը և նպաստում է ամբողջ տարածաշրջանի և նրա պետությունների ճակատագրերը շահարկելուն:

Statement of the Seimas Interparliamentary Relations Group with the Republic of Armenia
Members of the Interparliamentary Relations Group with the Republic of Armenia of the Seimas of the Republic of Lithuania condemn 2022 September 13 military attack against Armenia launched by Azerbaijan at night.
Deep concern at the reports of the use of large-caliber weapons, artillery, drones, targeting both military and civilian objects and critical infrastructure objects in the Tavush, Gegharkunik, Ararat, Vayots Dzor, Siunik regions of Armenia is expressed.
It is emphasized that violations of the territorial integrity of Armenia, the use or threat of military force grossly violate international law and are unacceptable. This aggression destroys the historical opportunity that has opened for a peaceful, sustainable and comprehensive solution to the conflict and enables the South Caucasus states to reconcile, ensure their security and prosperity, and paves the way for powers pursuing opposite goals to manipulate the destinies of the entire region and its states;