Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ֆիլիպ Ռիքերի հետ
Հոկտեմբերի 2֊ին աշխատանքային այցով Ժնևում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերի հետ։
ԱԳ նախարարը ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի վերջին ռազմական ագրեսիայի մանրամասները, կարևորել դրա հետևանքների վերացման և նոր ագրեսիաների կանխման գործում միջազգային գործընկերների կողմից հստակ քայլերի կատարումը, այդ թվում` միջազգային մեխանիզմների ներդրումը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից առանձնակի դաժանությամբ իրականացված պատերազմական հանցագործություններին, որոնց վերաբերյալ տեսանյութերն ադրբեջանական կողմը լայնորեն տարածում է սոցիալական ցանցերում` նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ հայկական կողմը գործադրելու է բոլոր ջանքերը` մեղավորներին համարժեք պատասխանատվության ենթարկելու համար։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող մի շարք հարցերի, մտքեր փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ:

On October 2, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in Geneva on a working visit, held a meeting with Philip Reeker, the OSCE Minsk Group Co-Chair of US, Senior Advisor for Caucasus Negotiations.
The Minister of Foreign Affairs presented the details of Azerbaijan's recent military aggression against the sovereign territory of Armenia, emphasized the importance of undertaking clear steps by international partners towards eliminating its consequences and preventing new aggressions, including through introduction of international mechanisms.
Referring to the war crimes committed by the Azerbaijani armed forces with particular cruelty, the videos of which are widely distributed by the Azerbaijani side on social websites, Minister Mirzoyan underlined that the Armenian side will make every effort to bring the perpetrators to justice.
During the meeting, the interlocutors touched upon a number of issues related to regional security and stability, exchanged views on normalization of Armenia-Azerbaijan relations and the settlement of Nagorno-Karabakh conflict.