ԵՄ-ն կոչ է արել Ադրբեջանին անհապաղ հետաքննել հայ ռազմագերիների գնդակահարության տեսանյութը
Եվրամիությունը կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ հետաքննել տարածված տեսանյութը, որում ադրբեջանցի զինծառայողները հայկական մարտական հենակետում դաժանաբար գնդակահարում արդեն իսկ գերի հանձնված հայ զինծառայողներին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Բրյուսելում մամուլի ասուլիսի այս մասին ժամանակ հայտարարել է Եվրամիության արտաքին քաղաքականության ծառայության ներկայացուցիչ Պետեր Ստանոն։
«Մենք կոչ ենք անում անհապաղ հետաքննություն անցկացնել համապատասխան մարմինների կողմից։ Այն տեսանյութը, որը ցույց է տալիս, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինվորները մահապատժի ենթարկում հայ զինվորներին, պետք է հետաքննվի Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից»,-ասել է նա:
Ստանոյի խոսքով՝ եթե հետաքննության արդյունքները ապացուցեն տեսանյութի իսկությունը, ապա դա ռազմական հանցագործություն է և միջազգային իրավունքի ակնհայտ խախտում:
«Նման հանցագործությունը պետք է դատապարտվի», - հավելել է նա:
Հոկտեմբերի 2-ին ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքներում հրապարակվեց մի տեսանյութ, որում երևում էր, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները հայկական մարտական հենակետում դաժանաբար գնդակահարում արդեն իսկ գերի հանձնված հայ զինծառայողներին։

EU calls on Azerbaijan to immediately investigate the footage of the shooting of Armenian prisoners of war
The European Union has called on the authorities of Azerbaijan to immediately investigate the footage that has gone viral, in which Azerbaijani soldiers brutally shoot Armenian soldiers who had already been taken prisoner in an Armenian military position, ARMENPRESS reports Peter Stano, Lead Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy, announced in a press conference in Brussels.
"We call for an immediate investigation by the relevant authorities. The footage, which shows how Azerbaijani soldiers execute Armenian soldiers, should be investigated by the Azerbaijani authorities," he said.
According to Stano, if the results of the investigation prove the authenticity of the footage, it is a war crime and a clear violation of international law.
“Such a crime should be condemned”, he added.
On October 2, a footage was published on the Azerbaijani telegram channels, in which it was seen how the Azerbaijani soldiers brutally shoot the captured Armenian soldiers at the Armenian military position.