Բայդենը խոստացել է Ուկրաինային տրամադրել ՀՕՊ ժամանակակից համակարգեր
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը իր ուկրաինացի գործընկեր Վլադիմիր Զելենսկու հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում խոստացել է շարունակել Կիևին անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերել, այդ թվում՝ հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, հայտնում է Սպիտակ տունը։
«Նախագահ Բայդենը խոստացել է շարունակել Ուկրաինային տրամադրել այն աջակցությունը, որն անհրաժեշտ է իրեն պաշտպանելու համար, ներառյալ առաջադեմ հակաօդային պաշտպանության համակարգերի տրամադրումը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Բայդենը նաև մատնանշել է դաշնակիցների և գործընկերների հետ շարունակվող աշխատանքը՝ ուղղված Ռուսաստանի Դաշնության դեմ սահմանափակող միջոցներ կիրառելուն։ Բացի այդ, նա խոստացել է աջակցել Ուկրաինային անվտանգության ոլորտում, նրան տրամադրել տնտեսական ու հումանիտար օգնություն։

Байден пообещал Зеленскому современные системы ПВО
Президент США Джо Байден в ходе телефонного разговора с украинским коллегой Владимиром Зеленским пообещал и дальше предоставлять Киеву необходимую помощь, в том числе системы ПВО, как передает ИнтерФакс об этом сообщает Белый дом.
"Президент Байден пообещал продолжать оказывать Украине поддержку, необходимую для самообороны, включая предоставление передовых систем противовоздушной обороны", - говорится в сообщении.
Байден также указал на продолжающуюся работу с союзниками и партнерами, направленную на введение ограничительных мер против РФ. Кроме того, он пообещал оказывать поддержку Украине в области безопасности, предоставлять ей экономическую и гуманитарную помощь.