Բայդենը խոստացել է Ուկրաինային տրամադրել ՀՕՊ ժամանակակից համակարգեր
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը իր ուկրաինացի գործընկեր Վլադիմիր Զելենսկու հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում խոստացել է շարունակել Կիևին անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերել, այդ թվում՝ հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, հայտնում է Սպիտակ տունը։
«Նախագահ Բայդենը խոստացել է շարունակել Ուկրաինային տրամադրել այն աջակցությունը, որն անհրաժեշտ է իրեն պաշտպանելու համար, ներառյալ առաջադեմ հակաօդային պաշտպանության համակարգերի տրամադրումը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Բայդենը նաև մատնանշել է դաշնակիցների և գործընկերների հետ շարունակվող աշխատանքը՝ ուղղված Ռուսաստանի Դաշնության դեմ սահմանափակող միջոցներ կիրառելուն։ Բացի այդ, նա խոստացել է աջակցել Ուկրաինային անվտանգության ոլորտում, նրան տրամադրել տնտեսական ու հումանիտար օգնություն։

During the call, a White House statement said, Biden “expressed his condemnation of Russia’s missile strikes across Ukraine, including in Kyiv, and conveyed his condolences to the loved ones of those killed and injured in these senseless attacks. President Biden pledged to continue providing Ukraine with the support needed to defend itself, including advanced air defense systems.”
The White House did not specify which air defense systems Biden discussed with Zelensky, but the United States previously committed to providing Ukraine with National Advanced Surface-to-Air Missile Systems. NASAMS would be capable of engaging Russian cruise missiles.
Biden, the statement said, “also underscored his ongoing engagement with allies and partners to continue imposing costs on Russia, holding Russia accountable for its war crimes and atrocities, and providing Ukraine with security, economic, and humanitarian assistance.”