ԵԱՏՄ երկրների մեծ մասն անցել է գազի դիմաց ռուբլով վճարելուն. ԵԱՏՀ էներգետիկայի նախարար
ԵԱՏՄ գրեթե բոլոր երկրները համաձայնեցրել են գազի դիմաց ռուբլով վճարման անցնելու հարցը, Ղազախստանը դեռ դիտարկում է այն, ՌԻԱ Նովոստիին ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի էներգետիկայի եւ ենթակառուցվածքի նախարար Արզիբեկ Կոժոշեւը Ռուսաստանի էներգետիկ շաբաթվա շրջանակում։
«Եվրասիական միության շրջանակում գազի փոխհաշվարկներում որոշ երկրներ պայմանավորվել են ռուսական գազի դիմաց վճարել միայն ռուբլով, դրան համաձայն են Ռուսաստանը, Բելառուսը, Հայաստանը եւ Ղրղըզստանը։ Ղազախստանն այժմ մտածում է այդ ուղղությամբ, նրանք ցանկանում են առեւտուր անել նաեւ ազգային արժույթով»,- նշել է Կոժոշեւը։
«Ռուսական ռուբլին կամրանա, քանի որ կուժեղանան փոխհաշվարկներն ազգային արժույթներով այն երկրների հետ առեւտրի բոլոր ուղղություններում, որոնց ռուսական հումք, գազ է մատակարարվում»,- ավելացրել է նախարարը։

Большинство стран ЕАЭС перешли на оплату газа в рублях
Практически все страны ЕАЭС согласовали переход на оплату газа в рублях, Казахстан пока рассматривает этот вопрос, заявил РИА Новости министр по энергетике и инфраструктуре Евразийской экономической комиссии Арзыбек Кожошев в кулуарах Российской энергетической недели, передает РИА Новости.
"По взаиморасчетам по газу в рамках Евразийского союза некоторые страны договорились между собой оплачивать российский газ только в российских рублях, с этим согласна Россия, Белоруссия, Армения и Кыргызстан. Казахстан сейчас в этом направлении думает, они хотят тоже торговать в национальных валютах", — отметил Кожошев.
Он выразил уверенность, что со временем торговля в нацвалютах продолжит набирать обороты.
Российская энергетическая неделя проходит в Москве с 12 по 14 октября. РИА Новости выступает информационным партнером форума.