ՊԵԿ-ը հրապարակել է հունվար-սեպտեմբեր ամիսների 1000 խոշոր հարկատուների ցանկը
ՊԵԿ պաշտոնական կայքում հրապարակվել է 2022 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում առաջին 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը:
1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից 2022 թ. 9 ամիսների ընթացքում պետական բյուջե ընդհանուր առմամբ վճարվել է ավելի քան 1 տրիլիոն 82 միլիարդ 627 միլիոն դրամ: Հարկային մարմին կատարված վճարումների գումարը կազմել է ավելի քան 890 միլիարդ 480 միլիոն դրամ, իսկ մաքսային մարմին կատարված վճարումների գումարը՝ ավելի քան 192 միլիարդ 147 միլիոն դրամ։
Ըստ ցանկի՝ առաջին հինգ խոշոր հարկատուներն են «Զանգեզուրի Պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ը, «Գազպրոմ Արմենիա»-ն, «Գրանդ տոբակո», «Ինտերնեյշնլ Մասիս տաբակ»-ը, «ՄՏՍ Հայաստան»-ը:
Ցանկը հրապարակվել է՝ հիմք ընդունելով ներկայում գործող ՀՀ կառավարության 23.06.2022 թ․-ի N 928-Ն որոշմամբ սահմանված չափորոշիչները, մասնավորապես, ցանկում ներառված չեն ՀՀ պետական և համայնքային կառավարչական հիմնարկները:

За 9 месяцев 1000 крупных налогоплательщиков выплатили более 1 трлн 82 млрд 627 млн драмов: КГД Армении
На официальном сайте КГД опубликована информация о налогах, выплаченных 1000 крупными налогоплательщиками за январь-сентябрь 2022 года.
1000 крупных налогоплательщиков за 9 месяцев 2022 г. в государственный бюджет внесли более 1 трлн 82 млрд 627 млн драмов. Сумма платежей, произведенных в налоговый орган, составила более 890 млрд 480 млн драмов, а сумма платежей, произведенных в таможенный орган, составила более 192 млрд 147 млн драмов.
Согласно списку, в первую пятерку крупных налогоплательщиков вошли "Зангезурский медно-молибденовый комбинат",  "Газпром Армения", "Гранд Тобако", "Интернэшнл Масис Табак", МТС "Армения".
Список опубликован на основании нормативов, установленных постановлением правительства РА № 928-Н от 23.06.2022 г., в частности, в список не включены учреждения государственного и муниципального управления РА.
Чтобы сопоставимость данные за этот период с тем же периодом предыдущего года, КГД по новой методологии опубликовал и показатели за январь-сентябрь 2021 года.