Եվրամիությունը 33 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհային աջակցություն կտրամադրի Հայաստանին
Կառավարությունն իր այսօրվա՝ հոկտեմբերի 20-ի նիստում հավանություն տվեց Հայաստանի և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև «ԵՄ-ն դիմակայուն և հաշվետու հաստատությունների համար. ոստիկանության և միգրացիոն բարեփոխումներն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությունը Հայաստանում», ինչպես նաև ՀՀ-ի և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև «ԵՄ դիմակայունության գործիքը Հայաստանի համար» ֆինանսավորման համաձայնագրին, փոխանցում է NEWS.am-ը:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նշեց ծրագրերը ֆինանսավորվում են ԵՄ բյուջեից՝ ԵՄ-Հայաստան 2021-2027 թվականների բազմամյա ինդիկատիվ ծրագրի շրջանակներում: Նրա խոսքով, առաջին համաձայնագրի ծրագրով նախատեսված է 10 մլն եվրո դրամաշնորհ տրամադրել ոստիկանության բարեփոխումների իրականացման, միգրացիայի կառավարման և մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղություններով:
«Մասնավորախպես աջակցությունը կտրամադրվի ՆԳՆ-ի ձևավորմանը, այդ թվում մարդկային ռեսուրսների զարգացման և նյութատեխնիկական հագեցման մասով, ոստիկանության բարեփոխումների իրականացմանը, այդ թվում պարեկային ծռայության ընդլայնման մասով, միգրացիոն ծառայությունների մատուցման բարելավմանը, այդ թվում հաստատությունների նյութատեխնիկական ապահովման և միգրացիոն  քաղաքականության մշակման և իրականացման կարողությունների հզորացման մասով:
Ծրագրի շրջանակներում աջակցություն կտրամադրվի նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության հաստատված ծրագրի իրականացմանը և նոր 2023-2025 թվականների գործողությունների  ծրագրի մշակմանը, ինչպես  նաև միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի կարողությունների զարգացման և մարդու իրավունքների վերաբերյալ հանրային իրազեկման խթանման նպատակով»,-ասաց փոխվարչապետը:
Հաջորդ համաձայնագիրը «ԵՄ դիմակայունության գործիքը Հայաստանի համար» ֆինանսավորման համաձայնագիրն է, որով նախատեսված է 23 մլն եվրոյի դրամաշնորհ՝ ուղղված ներառական և դիմակայուն սոցիալտնտեսական վերականգնմանը և զարգացմանը. «Մասնավորապես, ծրագրի առաջին բաղադրիչի շրջանակներում աջակցություն կտրամադրվի Սյունիքի մարզում ՓՄՁ-ների ստեղծմանը, զարգացմանը և գործող բիզնեսների վերականգնմանը: Ըստ այդմ, շուրջ 1500 միջին և փոքր միկրոձեռնարկություններ և անհատ ձեռնարկատերեր կարողությունների զարգացման աջակցություն կստանան առնվազն 200 փոքր միկրոձեռնարկությունների կտրամադրվեն դրամաշնորհներ՝ բիզնեսների արտադրողականության բարձրացման և Եմ շուկա արտահանման խթանման նպատակով:
Թիրախային աջակցություն կտրամադրվի կանանց և երիտասարդների շրջանում գործարար կարողությունների զարգացմանը և բիզնես նախաձեռնությունների ֆինանսովորմանը: Այս բաղադրիչի ներքո կֆինանսավորվեն նաև Սյունիքի մարզում գյուղատնտեսական ենթակառուցվածքների, այդ թվում արոտավայրերի հասանելիությանը և ոռոգման համակարգերի վերականգնման ուղղված նախաձեռնություններ: Ծրագրի շրջանակներում կա նաև կրթական բաղադրիչ, կհամաֆինանսավորվի «Սիմոնյան» կրթական հիմնադրամի «Թումո»-ի կողմից Գյումրիում խոհարարություն և հյուրընկալության կառավարման դպրոցի  և ձեռնարկատիրական դպրոցի հիմնադրման  նախաձեռնությունը:
Ծրագրի երկրորդ բաղադրիչով աջակցություն կտրամադրվի ՀՀ-ում սոցիալական պաշտպանության համակարգի արդիականացմանը, ոլորտում աշխատակիցների կարողությունների զարգացմանը, ինչպես նաև ՀՀ-ում միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան հաշմանդամության գնահատման և համապատասխանության համակարգի ներդրմանը:
Օժանդակություն կտրամադրվի նաև միասնական սոցիալական ծառայությունների  կենտրոնների տեխնիկական հագեցման նպատակով: Այս բաղադրիչի ներքո թիրախային աջակցություն կտրամադրվի Արցախից տեղահանված անձանց ինտեգրման և սոցիալ հոգեբանական աջակցության նախաձեռնություններին»,-ասաց Մհեր Գրիգորյանը:

Евросоюз предоставит Армении грант в размере 33 млн. евро
Правительство Армении на заседании 20 октября одобрило соглашение о финансировании между Арменией и Еврокомиссией  ''ЕС для устойчивых и подотчетных институтов: реформы в Полиции и миграционной сфере и защита прав человека в Армении'', а также соглашение о финансировании между Арменией и Еврокомиссией  ''Инструмент противодействия  ЕС для Армении'', передает NEWS.am.
Как отметил вице-премьер Правительства Армении Мгер Григорян, программы финансируются из бюджета ЕС в рамках многолетней индикативной программы ЕС – Армения на 2021-2027 годы. По его словам, по программе первого соглашения, планируется выделить грант в размере 10 млн. евро на реализацию реформ в Полиции, в сферах управления миграцией и защиты прав человека. ''В частности, будет оказана поддержка процессу формирования МВД, в том числе по части развития кадровых ресурсов и материально-технического оснащения. В рамках программы также будет оказана поддержка реализации утвержденной программы по защите прав человека и разработке новой программы действий на 2023-2025 годы, а также развитию возможностей офиса представителя Армении по международно-правовым вопросам и с целью повышения общественной осведомленности о правах человека'', - отметил Григорян.
В рамках же второго соглашения предусмотрено выделение гранта в размере 23 млн. евро, которые будут направлены на инклюзивное и устойчивое социально-экономическое восстановление и развитие. ''В частности, в рамках первого компонента программы будет оказана поддержка процессу создания и развития малого и среднего предпринимательства  и восстановления действующих бизнесов в Сюникской области.
Согласно этому, около 1500 средних и малых микропредприятий и индивидуальных предпринимателей получат поддержку по части развития своих возможностей, не менее 200 малых микропредприятий получат гранты для повышения производительности бизнесов и стимулирования экспорта на рынок ЕС.
Целевая поддержка будет оказана процессу развитию предпринимательских способностей среди женщин и молодежи и финансированию бизнес-инициатив.
Второй компонент программы обеспечит поддержку процесса модернизации системы социальной защиты в Армении, развитие способностей сотрудников сферы, а также внедрение системы оценки инвалидности и соответствия инвалидности в Армении согласно международным стандартам.