Փաշինյանը չի բացառում անհրաժեշտության դեպքում հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ առաքելության ժամկետը երկարաձգելու հարցի ուսումնասիրումը
Եվրոպական Միության՝ 40 հոգուց բաղկացած դիտորդական առաքելությունը առաջիկայում կժամանի Հայաստան. փորձագիտական դաշտում կարծիքներ են հնչում, որ պետք է երկարաձգել դիտորդական առաքելության ժամկետը կամ այն դարձնել մշտական, ՀՀ վարչապետ Փաշինյանը համոզված չէ դրանում, սակայն չի բացառում անհրաժեշտության դեպքում խնդրի ավելի խորը ուսումնասիրումը: Արմենպրես-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց կառավարության նիստում:
Փաշինյանը նախ արձանագրեց և ողջունեց ԵՄ-ի քաղաքացիական դիտորդական առաքելության աշխատանքի մեկնարկը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի երկայնքով: Նա հիշեցրեց, որ համապատասխան պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել հոկտեմբերի 4-ին Պրահայում տեղի ունեցած քառակող հանդիպման ընթացքում:
«Եվ պետք է հաճույքով արձանագրեմ, որ ԵՄ-ի գործընկերները շատ  օպերատիվ են արձագանքել և որոշումներ կայացրել: Նախապատրաստող խումբն արդեն Հայաստանում է: Հիմնական խումբը՝ 40 հոգուց կազմված դիտորդական առաքելությունն առաջիկայում կժամանի Հայաստան: Ի սկզբանե պլանավորված է, որ 2 ամիս պետք է աշխատի դիտորդական առաքելությունը: Մեր փորձագիտական դաշտում կարծիքներ են հնչում, որ պետք է երկարացնել դիտորդական առաքելության ժամկետը կամ փորձել դիտորդական առաքելությունը դարձնել մշտական: Ես համոզված չեմ դրանում, բայց ամեն դեպքում մի թեմա է, որը մեր հանրության և փորձագիտական շրջանակում քննարկվում է: Եթե մենք տեսնենք նման հնարավորություն և անհրաժեշտություն, չենք բացառում, որ ավելի խորը կուսումնասիրենք խնդիրը»,- ընդգծեց վարչապետը:

The EU’s 40-member monitoring mission will soon arrive to Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting, Armenpress reports.
He said that opinions are voiced in expert circles that the term of the mission should be either extended or made permanent. Pashinyan said he isn’t sure on the matter but didn’t rule out a deeper study of the issue if necessary.
The PM welcomed the launch of the EU civilian monitoring mission at the Armenia-Azerbaijan border.
''I am pleased to say for the record that our EU partners reacted and made decisions very quickly. The [advance] team is already in Armenia. The main group – the monitoring mission comprised of 40 members, will soon arrive in Armenia. The original agreement is that the monitoring mission will work for 2 months. There are opinions in our experts arena that the term must be extended or the monitoring mission should be made permanent. I am not sure about this, but in any case this is a topic that is under discussion in our society and expert circles. If we see such a possibility or necessity I don’t rule out that we will study the issue deeper,'' the PM said.