Իտալիան մեզ համար բարեկամ երկիր է և կարևոր գործընկեր. ՀՀ վարչապետը շնորհավորել է Իտալիայի նոր վարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Իտալիայի Հանրապետության վարչապետ Ջորջա Մելոնիին՝ պաշտոնում նշանակվելու առիթով:
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Իտալիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ` մաղթելով արգասաբեր գործունեություն և մեծ հաջողություններ այս պատասխանատու պաշտոնում:
Վստահ եմ, որ Ձեր հմուտ կառավարման շնորհիվ բարեկամ Իտալիան մեծ առաջընթաց կարձանագրի տարբեր բնագավառներում:
Իտալիան մեզ համար բարեկամ երկիր է և կարևոր գործընկեր։ Հայաստանը մեծապես կարևորում է Իտալիայի հետ բարեկամական կապերի հետևողական զարգացումն ու խորացումը` հիմնված ընդհանուր քաղաքակրթության, ժողովրդավարական արժեքների, փոխադարձ շահերի և մեր ժողովուրդների միջև առկա փոխադարձ համակրանքի վրա:
Հայ ժողովրդի համար կենսական նշանակություն ունեցող այս ժամանակաշրջանում Ձեր արդար և սկզբունքային դիրքորոշումների շնորհիվ Դուք մեծ հարգանք եք վայելում ոչ միայն իտալահայ համայնքում, այլև հայաստանյան հասարակության շրջանում: Համոզված եմ, որ Ձեր ղեկավարության ընթացքում մեզ կհաջողվի համատեղ նոր ձեռքբերումներ արձանագրել՝ որակական նոր մակարդակի բարձրացնելով Հայաստանի և Իտալիայի միջև համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Լիահույս եմ, որ շուտով հնարավորություն կունենանք հանդիպելու և քննարկելու մեր երկկողմ հարաբերությունների ողջ օրակարգը և նախանշելու հետագա համագործակցության հեռանկարները»,

Италия - дружественная страна и важный партнер: Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Италии
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Итальянской Республики Джордже Мелони в связи с ее назначением на должность. Как сообщает Арменпресс, в послании, в частности, говорится:
''Ваше Превосходительство!
Поздравляю Вас с назначением на пост Премьер-министра Итальянской Республики, желаю Вам плодотворной деятельности и больших успехов на этом ответственном посту!
Я уверен, что благодаря Вашему умелому руководству дружественная Италия добьется больших успехов в различных областях.
Италия - дружественная страна и важный партнер для нас. Армения придает большое значение последовательному развитию и углублению дружественных связей с Италией, основанных на общей цивилизации, демократических ценностях, взаимных интересах и взаимной симпатии между нашими народами.
Благодаря Вашей справедливой и принципиальной позиции в этот жизненно важный для армянского народа период Вы пользуетесь большим уважением не только в итало-армянской общине, но и в армянском обществе. Уверен, что в течение Вашего пребывания на этом посту мы сможем зафиксировать новые достижения, подняв сотрудничество между Арменией и Италией во всех областях, представляющих взаимный интерес, на качественно новый уровень.