Ուկրաինայի հարցով բանակցությունները անհրաժեշտ է վարել առաջին հերթին Վաշինգտոնի հետ․ Պեսկով
Ուկրաինայի հարցով բանակցությունները պետք է ընթանան առաջին հերթին Վաշինգտոնի հետ, քանի որ Կիևը գործում է «դրսի հրահանգով», - ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ակնհայտ է, որ որոշիչ ձայնը պատկանում է Վաշինգտոնին: Անհնար է խոսել ինչ-որ բանի մասին, օրինակ, Կիևի հետ»,- ասել է Կրեմլի խոսնակը մոսկովյան «Россия-1» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Պեսկովը բացատրել է, որ «Ուկրաինայում կա լեգիտիմ նախագահ՝ ի դեմս պարոն [Վլադիմիր] Զելենսկիի, որի հետ հնարավոր է որոշակի պայմանավորվածություններ ձեռք բերել, սակայն այդ պայմանավորվածություններն արժեք չունեն, քանի որ դրսից ստացված հրահանգների հետևանքով դրանք կարող են անմիջապես չեղարկվել»:
«Հետևաբար, առնվազն պետք է խոսել ինչ-որ մեկի հետ, դրան ավելացրած նրանց ոգեշնչողի, ղեկավարների և այլնի հետ»,- ընդգծել է Կրեմլի խոսնակը։

Песков заявил, что переговоры по Украине надо вести в первую очередь с Вашингтоном
Переговоры по Украине следует вести в первую очередь с Вашингтоном, поскольку Киев действует "по указке извне", считает пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
"Очевидно, что решающий голос за Вашингтоном. Невозможно о чем-то говорить, например, с Киевом", - сказал представитель Кремля в интервью на канале "Россия-1" в программе "Москва. Кремль. Путин" журналисту Павлу Зарубину, передает ТАСС
Песков пояснил, что "в Киеве есть президент, законный президент Украины господин [Владимир] Зеленский, но достигать с ним каких-то договоренностей, основываясь на опыте мартовском, можно, но эти договоренности ничего не стоят, потому что по указке извне они могут быть отменены моментально". "Соответственно, как минимум нужно разговаривать с кем-то, плюс с их вдохновителем, руководителем и так далее", - подчеркнул представитель Кремля.