Ուկրաինայի հարցով բանակցությունները անհրաժեշտ է վարել առաջին հերթին Վաշինգտոնի հետ․ Պեսկով
Ուկրաինայի հարցով բանակցությունները պետք է ընթանան առաջին հերթին Վաշինգտոնի հետ, քանի որ Կիևը գործում է «դրսի հրահանգով», - ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ակնհայտ է, որ որոշիչ ձայնը պատկանում է Վաշինգտոնին: Անհնար է խոսել ինչ-որ բանի մասին, օրինակ, Կիևի հետ»,- ասել է Կրեմլի խոսնակը մոսկովյան «Россия-1» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Պեսկովը բացատրել է, որ «Ուկրաինայում կա լեգիտիմ նախագահ՝ ի դեմս պարոն [Վլադիմիր] Զելենսկիի, որի հետ հնարավոր է որոշակի պայմանավորվածություններ ձեռք բերել, սակայն այդ պայմանավորվածություններն արժեք չունեն, քանի որ դրսից ստացված հրահանգների հետևանքով դրանք կարող են անմիջապես չեղարկվել»:
«Հետևաբար, առնվազն պետք է խոսել ինչ-որ մեկի հետ, դրան ավելացրած նրանց ոգեշնչողի, ղեկավարների և այլնի հետ»,- ընդգծել է Կրեմլի խոսնակը։

Talks on Ukraine should be held first of all with Washington: Kremlin spokesman
Talks on Ukraine should first of all be held with Washington, since Kiev is acting at its dictation, Russian presidential press secretary Dmitry Peskov said on Sunday, TASS reports.
"Obviously, Washington has a deciding vote. It is impossible to discuss anything, say. With Kiev," he said in an interview with the Moscow.Kremlin.Putin program on the Rossiya-1 television channel.
"Kiev has a president, a legitimate Ukrainian president, Mr. [Vladimir] Zelensky, and it is theoretically possible to reach any agreements with him, but, bearing in mind the March experience, these agreements mean nothing because they can be immediately cancelled at the dictation from outside," he said. So, at least, it is necessary to speak with someone else, plus with their motivator, patron and so on.".
Russia will continue to defend its interests, it will not tolerate anyone governing it, Russian presidential press secretary said.
"We may not be successful everywhere, we may have certain failures, but we cannot be a subject to anyone. It is impossible. And it is a guarantee that we will defend our interest," he said.