Լուլա դա Սիլվան հաղթել է Բրազիլիայի նախագահական ընտրություններում
Բրազիլիայի նախկին նախագահ, ձախակողմյան Աշխատավորական կուսակցությունը ներկայացնող Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվան հաղթել է հոկտեմբերի 30-ին կայացած նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում։ Նա հավաքել է ձայների 50,87%-ը։ Նրա մրցակիցը՝ պետության գործող ղեկավար, աջ պոպուլիստ Ժաիր Բոլսոնարոն ստացել է ընտրողների 49,13%-ի աջակցությունը, հայտնում է DW-ն։
Ընտրությունների առաջին փուլում, որոնք կայացել էին հոկտեմբերի 2-ին, 77-ամյա Լուլա դա Սիլվան առաջ էր անցել Ժաիր Բոլսոնարուից, չնայած ոչ էական տարբերությամբ, քան կարելի էր սպասել հարցումներից ելնելով՝ ձախ թեկնածուի 48,5 տոկոս աջակցության դիմաց՝ գործող նախագահին ցուցաբերվելիք աջակցության 43,2 տոկոս։
Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվան Բրազիլիայի նախագահն էր 2003-2010 թվականներին և մեծ ժողովրդականություն էր վայելում։ Այնուհետև նա դատապարտվեց 12 տարվա ազատազրկման՝ կոռուպցիայի մեղադրանքով, սակայն Գերագույն դատարանը չեղյալ հայտարարեց պատիժը՝ թույլ տալով նրան առաջադրվել ընտրություններում:
Ընտրություններից առաջ Բոլսոնարուն բազմիցս կասկած է հայտնել ընտրական համակարգի անկախության վերաբերյալ և հնարավոր է համարել, որ չի ընդունի ընտրությունների արդյունքները, իսկ նրա կողմնակցիներն անգամ խռովության կոչ են արել։
Բրազիլիայում՝ Լատինական Ամերիկայի ամենամեծ երկրում, ընտրելու իրավունք ունի ավելի քան 156 միլիոն մարդ։ Ընտրություններին մասնակցել է մոտ 118 մլն քաղաքացի։

Lula da Silva is elected president of Brazil
Brazilian voters elected Luiz Inácio Lula da Silva as the country's new president on Sunday, giving the leftist former leader another shot at power in a rejection of incumbent Jair Bolsonaro’s far-right politics, Euronews reports.
The runoff has been seen as the most divisive election in Brazil's history against a backdrop of concerns of political violence, corruption, rising poverty and the fate of the Amazon rain forest, amongst several other issues.
Da Silva, or Lula as he is known mononymously, received 50.9% of the vote and Bolsonaro 49.1%, according to the country’s election authority.
Yet hours after the results were in -- and congratulations poured in from world leaders -- Bolsonaro had yet to publicly concede or react in any way.
"So far, Bolsonaro has not called me to recognise my victory, and I don't know if he will call or if he will recognize my victory," Lula told supporters celebrating his victory in Sao Paulo after the results were announced.