Լուլա դա Սիլվան հաղթել է Բրազիլիայի նախագահական ընտրություններում
Բրազիլիայի նախկին նախագահ, ձախակողմյան Աշխատավորական կուսակցությունը ներկայացնող Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվան հաղթել է հոկտեմբերի 30-ին կայացած նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում։ Նա հավաքել է ձայների 50,87%-ը։ Նրա մրցակիցը՝ պետության գործող ղեկավար, աջ պոպուլիստ Ժաիր Բոլսոնարոն ստացել է ընտրողների 49,13%-ի աջակցությունը, հայտնում է DW-ն։
Ընտրությունների առաջին փուլում, որոնք կայացել էին հոկտեմբերի 2-ին, 77-ամյա Լուլա դա Սիլվան առաջ էր անցել Ժաիր Բոլսոնարուից, չնայած ոչ էական տարբերությամբ, քան կարելի էր սպասել հարցումներից ելնելով՝ ձախ թեկնածուի 48,5 տոկոս աջակցության դիմաց՝ գործող նախագահին ցուցաբերվելիք աջակցության 43,2 տոկոս։
Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվան Բրազիլիայի նախագահն էր 2003-2010 թվականներին և մեծ ժողովրդականություն էր վայելում։ Այնուհետև նա դատապարտվեց 12 տարվա ազատազրկման՝ կոռուպցիայի մեղադրանքով, սակայն Գերագույն դատարանը չեղյալ հայտարարեց պատիժը՝ թույլ տալով նրան առաջադրվել ընտրություններում:
Ընտրություններից առաջ Բոլսոնարուն բազմիցս կասկած է հայտնել ընտրական համակարգի անկախության վերաբերյալ և հնարավոր է համարել, որ չի ընդունի ընտրությունների արդյունքները, իսկ նրա կողմնակցիներն անգամ խռովության կոչ են արել։
Բրազիլիայում՝ Լատինական Ամերիկայի ամենամեծ երկրում, ընտրելու իրավունք ունի ավելի քան 156 միլիոն մարդ։ Ընտրություններին մասնակցել է մոտ 118 մլն քաղաքացի։

Лула да Силва победил на президентских выборах в Бразилии
Экс-президент Бразилии, представляющий левую Партию трудящихся, Луис Инасиу Лула да Силва победил во втором туре президентских выборов, состоявшемся в воскресенье, 30 октября. Он набрал 50,87% голосов. Его соперник - действующий глава государства правый популист Жаир Болсонару получил поддержку 49,13% избирателей, передает DW.
В первом туре выборов, состоявшемся 2 октября, 77-летний Лула да Силва опередил Жаира Болсонару, хотя и с менее существенным отрывом, чем того можно было ожидать на основании опросов: 48,5% у левого кандидата против 43,2% у действующего главы государства.
Луис Инасиу Лула да Силва был президентом Бразилии в 2003-2010 годах и пользовался огромной популярностью. Впоследствии он был осужден на 12 лет по обвинению в коррупции, однако Верховный суд отменил приговор, что позволило ему вновь баллотироваться на выборах.
Перед выборами Болсонару неоднократно выражал сомнения в независимости избирательной системы и допускал, что не признает результат выборов, а его сторонники даже призывали к путчу.
В Бразилии - самой крупной стране Латинской Америки избирательным правом обладают более 156 млн человек. В выборах приняло участие порядка 118 млн граждан.