TikTok-ը ռուսաստանյան գրասենյակի աշխատակիցներին առաջարկել է տեղափոխվել Երևան, Աստանա և Բիշքեկ
Ռուսաստանում մոբիլիզացիայի ֆոնին՝ TikTok ընկերության ղեկավարությունը սոցիալական ցանցի ռուսաստանյան գրասենյակի աշխատակիցներին առաջարկել է տեղափոխվել Երևան, Աստանա և Բիշքեկ։ Այս մասին հայտնում է РБК-ն՝ հղում անելով ընկերությունում իր աղբյուրներին։
Լրատվամիջոցի աղբյուրների համաձայն՝ մինչև այս տարվա փետրվարը՝ Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա ռազմական ներխուժումը, TikTok-ի ռուսաստանյան գրասենյակում աշխատում էր 200- 300 մարդ։ Այժմ, ըստ РБК -ի, «յուրաքանչյուր երրորդ աշխատակից գտնվում է այլ երկրում»։
Ռուս-ուկրաինական պատերազմի ֆոնին՝ TikTok-ը դադարեցրել է գործունեությունը Ռուսաստանում՝ պայմանավորված օրենքներով, որոնք քրեական և վարչական պատասխանատվություն են սահմանում բանակի մասին կեղծիքների համար: Սոցցանցն անջատել է ռուսների համար նոր տեսանյութեր վերբեռնելու և ուղիղ հեռարձակման հնարավորությունը։ TikTok-ի ղեկավարությունը հայտարարել է, որ այլ ելք չունի, քանի որ վտանգված է «աշխատողների և օգտատերերի անվտանգությունը»։

Сотрудникам российского офиса TikTok предложили переехать в Казахстан, Армению и Киргизию
Сотрудникам российского офиса TikTok предложили переехать в Казахстан, Армению и Киргизию. Но желающим это сделать придется взять на себя все расходы и вернуться в Россию для подписания допсоглашения к трудовому договорую․
После объявления в России частичной мобилизации сотрудникам российского офиса TikTok (принадлежит китайскому конгломерату ByteDance) предложили три страны для релокации — Казахстан, Армению и Киргизию. Об этом РБК рассказали два источника в TikTok и бывший сотрудник компании.
Представитель TikTok не ответил на вопросы РБК. В среду, 26 октября, руководитель отдела глобальных бизнес-решений в Восточной Европе TikTok Анастасия Панина у себя на странице в LinkedIn (заблокирован на территории России) сообщила, что компания открывает новый офис в Казахстане, который она возглавит.
По словам одного из собеседников РБК, до начала специальной военной операции в российском офисе TikTok работали 200–300 сотрудников, какая-то часть из них физически находилась не в России (какая — он затруднился сказать), но сейчас, «судя по сообщениям в [рабочих] чатах, каждый третий сотрудник находится в других странах».