Հայաստանը միանում է ԵԱՏՄ–ի ու Վիետնամի մաքսային համագործակցության համաձայնագրին
Հայաստանը միանում է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների մաքսային մարմինների և Վիետնամի միջև էլեկտրոնային տեղեկատվության փոխանակման համաձայնագրին։ Որոշումն ընդունվել է ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում, փոխանցում է Sputnik-ը։
Կառավարության համոզմամբ` տեղեկատվության կանոնավոր փոխանակման գործընթացը կնպաստի ապրանքների մաքսային ձևակերպումների գործընթացի արագացմանը, ինչպես նաև հնարավոր խախտումների արագ բացահայտմանը:
ԵԱՏՄ–Վիետնամ մաքսային համագործակցությունը մեկնարկել է 2018թ-ի հունիսի 28-ին Եվրասիական տնտեսական միության և դրա անդամ պետությունների ու Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության միջև Բրյուսելում ստորագրված ազատ առևտրի համաձայնագրով, որը սկսել է գործել 2019թ․ դեկտեմբերի 19-ին:
Սկզբնական շրջանում այն վերաբերում էր կոնկրետ ապրանքների։ Համաձայնագրի նորացված տարբերակով այն նախատեսվում է տարածել բոլոր ապրանքների վրա:

Армения присоединилась к соглашению о таможенном сотрудничестве ЕАЭС и Вьетнама
Армения присоединяется к соглашению об обмене электронной информацией между таможенными органами стран-членов ЕАЭС и Вьетнама. Решение было принято на заседании правительства в четверг, передает Sptunik.
Регулярный обмен информацией будет способствовать ускорению таможенного оформления товаров, а также оперативному выявлению возможных нарушений.
Таможни ЕАЭС и Вьетнама начали сотрудничать с 28 июня 2018 года, когда в Брюсселе было подписано Соглашение о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом с Социалистической Республикой Вьетнам. Соглашение вступило в силу 19 декабря 2019 года.
На начальном этапе соглашение распространялось на ограниченные категории товаров. Обновленная версия предусматривает включение всех видов товаров.