Իսպանիայի Պատգամավորների կոնգրեսը համերաշխություն է հայտնել Հայաստանին՝ դեմ քվեարկելով Ադրբեջանի հետ միջազգային համաձայնագրին
Իսպանիայի խորհրդարանի ստորին պալատը՝ Պատգամավորների կոնգրեսը, ի նշան Հայաստանի հետ համերաշխության, նոյեմբերի 3-ին չի հաստատել Ադրբեջանի հետ կնքված միջազգային համաձայնագիրը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն հայտնեց, որ Մադրիդում 2021 թվականի դեկտեմբերին ստորագրված համաձայնագիրը ենթադրում էր Ադրբեջանի հետ գաղտնի տեղեկատվության փոխանակում և այդ տեղեկատվության պաշտպանություն։
Պատգամավորների քվեարկության արդյունքում համաձայնագիրը 174 դեմ և 132 կողմ ձայներով չի վավերացվել։
Մեկ այլ պատգամավոր՝ Մարտա Ռոսիկը, դատապարտել է Իսպանիայի կառավարությանը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիայի առնչությամբ լուռ մնալու համար։ Նա նաև քննադատությամբ է հանդես եկել առ այն, որ Իսպանիան մինչ օրս չի ճանաչել «այնպիսի վայրագությունը, ինչպիսին է հայերի դեմ իրականացված Ցեղասպանությունը և փոխարենը ցանկանում է նման համաձայնագիր կնքել»։

Конгресс депутатов Испании выразил Армении солидарность, проголосовав против международного соглашения с Азербайджаном
Нижняя палата Парламента Испании, Конгресс депутатов, в знак солидарности с Арменией, 3 ноября не ратифицировала подписанное с Азербайджаном международное соглашение.
В разговоре с "Арменпресс" депутат испанского парламента Джон Иньярриту сообщил, что соглашение, подписанное в Мадриде в декабре 2021 года, подразумевает обмен секретной информацией с Азербайджаном и защиту этой информации.
В результате голосования депутатов соглашение не было ратифицировано 174 голосами против и 132 голосами за.
Другой депутат, Марта Росик, осудила правительство Испании за молчание в отношении агрессии Азербайджана против Армении и Нагорного Карабаха. Она подвергла критике и тот факт, что до сих пор Испания не признала "такое злодеяние, как Геноцид, совершенное против армян, и вместо этого хочет заключить такое соглашение".