ՀՀ քաղաքացիության վերաբերյալ դիմումներն ընդունվելու են էլեկտրոնային հերթագրման եղանակով
ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու և դադարեցնելու դիմումների սպասարկումը նոյեմբերի 21-ից իրականացվելու է բացառապես էլեկտրոնային հերթագրման եղանակով։ Տեղեկությունը հայտնում է ՀՀ ոստիկանությունը։
«ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու և դադարեցնելու դիմումների ներկայացումը, ՀՀ քաղաքացիություն ստացած անձի առաջին անգամ անձնագրավորումը, ինչպես նաև քաղաքացիություն ստանալու համար փաստաթղթերի նախնական ուսումնասիրությունն ու խորհրդատվության տրամադրումը իրականացվելու է էլեկտրոնային հերթագրման եղանակով»,- հայտնում է ոստիկանությունը։
Էլեկտրոնային հերթագրումը ներդրվելու է նոյեմբերի 14-ից։ Մինչև ամսի 18-ը գործելու է նաև հերթագրման սարքավորումների միջոցով հերթագրման կտրոններով սպասարկելու ընթացակարգը (50 տոկոս հարաբերակցությամբ)։
Հերթագրվել կարելի է առցանց՝ e-request.am հարթակով անձնագրային և վիզաների վարչություն այց ամրագրելու եղանակով, ինչի համար անհրաժեշտ է գրանցվել հարթակում՝ լրացնելով համապատասխան դաշտերը, մուտք գործել համակարգ, սեղմել «Ամրագրել այց» կոճակը, «Հերթագրում» դաշտում ընտրել «Անձնագրային և վիզաների վարչություն» պատուհանը, նշել գործողության տեսակը՝ «Քաղաքացիություն ստանալու կամ քաղաքացիությունը դադարեցնելու դիմումի ներկայացում» կամ «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստացած անձի առաջին անգամ անձնագրավորում» և ամրագրել նախընտրելի օր ու ժամ՝ համապատասխան գործողությունը կատարելու նպատակով անձնագրային և վիզաների վարչության քաղաքացիության բաժին ներկայանալու համար։
Ոստիկանությունից ընդգծում են, որ յուրաքանչյուր դիմումատու հերթագրման համար պետք է լրացնի բացառապես իր անհատական տվյալները. այլ անձանց տվյալներով հերթագրված դիմումատուները չեն սպասարկվելու։

Заявки на получение гражданства Армении будут приниматься путем электронной регистрации
Обслуживание заявлений на получение гражданства Армении или выход из него с 21 ноября будет осуществляться исключительно посредством электронной регистрации. Об этом сообщает полиция Армении, передает Sputnik.
"Подача заявлений на получение или прекращение гражданства Армении, первая паспортная регистрация лиц, получивших армянское гражданство, а также предварительное изучение документов на получение гражданства и консультации будут осуществляться в порядке электронной очереди", - сообщают из полиции.
Система электронной регистрации будет внедрена 14 ноября. До 18 числа будет действовать также порядок обслуживания по талонам на запись в очередь посредствам соответствующих устройств (в соотношении 50 на 50).
Встать в очередь можно онлайн, забронировав визит в Паспортно-визовое управление на платформе e-request.am. Для этого необходимо зарегистрироваться на платформе, заполнив соответствующие поля, войти в систему, нажать кнопку "Забронировать визит", в поле "Очередь" выбрать окно "Паспортно-Визовое Управление", указать тип операции: "Подача заявления о получении гражданства или его прекращении" либо "Первая паспортная регистрация лица, получившего армянское гражданство", забронировав конкретный день и время явки в соответствующий отдел Паспортно-визового управления.
В полиции подчеркивают: чтобы встать в очередь, заявитель должен заполнить исключительно свои персональные данные. Заявители, указавшие данные других лиц, обслуживаться не будут.