Իրանը հայտարարել է, որ ստեղծել է առաջին հիպերձայնային բալիստիկ հրթիռը
Իրանը մշակել է իր առաջին հիպերձայնային բալիստիկ հրթիռը, հայտարարել է Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի օդատիեզերական ուժերի հրամանատար Ամիրալի Հաջիզադեն:
«Այս նոր հրթիռը կանցնի հակահրթիռային պաշտպանության փորձարկման բոլոր համակարգերով, և ես չեմ կարծում, որ կլինեն տեխնոլոգիաներ, որոնք կարող են դիմակայել դրան տասնամյակներ շարունակ», - Հաջիզադեի խոսքը մեջբերում է Tasnim գործակալությունը:
Նա ընդգծել է, որ նոր հրթիռը ստեղծվել է թշնամու հակահրթիռային համակարգերը ոչնչացնելու համար։ Ըստ նրա՝ նման զինատեսակների ստեղծումը մեծ թռիչք է հրթիռների արտադրության մեջ։

Иран заявил, что разработал первую гиперзвуковую баллистическую ракету
Иран разработал первую собственную гиперзвуковую баллистическую ракету, заявил командующий воздушно-космическими силами Корпуса стражей исламской революции Ирана Амирали Хаджизаде. Как передает РИА Новости его слова приводит агентство Tasnim.
"Эта новая ракета пройдет через все системы проверки противоракетной обороны, и я не думаю, что в течение десятилетий будут технологии, способные противостоять ей", - приводит агентство Tasnim слова Хаджизаде.
Он подчеркнул, что новая разработка создавалась для уничтожению противоракетных систем противника. По его словам, проявление такого оружия - большой скачок в ракетном производстве.