Հայաստանը, Նորվեգիան և Վրաստանը կմասնակցեն Եկատերինբուրգի առաջին սոցիալական համաժողովին
Ավելի քան 7 հազար մարդ, մասնավորապես Հայաստանի, Նորվեգիայի, Վրաստանի և Ղազախստանի ներկայացուցիչներ, կմասնակցեն «Սոցիո» առաջին միջազգային համաժողովին, որը կկայանա նոյեմբերի 16-17-ը Եկատերինբուրգում: Այդ մասին նոյեմբերի 14-ին ՏԱՍՍ-ի Ուրալի տարածաշրջանային կենտրոնում կայացած մամուլի ասուլիսում հաղորդել է Սվերդլովսկի մարզի նահանգապետ Պավել Կրեկովը:
«Վերջին ժամանակներս դա, հավանաբար, առաջին համաժողովն Է, որը գործնականում ամբողջովին նվիրված է սոցիալական թեմատիկային, և պետք չԷ այն ընկալել լոկ որպես համաժողով՝ կապված առողջության պատճառով սահմանափակումներ ունեցող մարդկանց և երեխաների հետ: Դա, իրոք, ավելի լայն օրակարգ Է: Արդեն ավելի քան 7 հազար մասնակիցներ կան, ինչը բավականին լուրջ Է, ուստի այսպիսի լուրջ միջազգային ներկայացուցչություն. Հայաստան, Ղրղզստան, Նորվեգիա, Վրաստան, Ղազախստան. մեծ թվով մասնակից կազմակերպություններ, այդ թվում ոչ առևտրային կազմակերպություններ»,- ասել Է նա:
Կրեկովի խոսքով՝ համաժողովում առանձահատուկ ուշադրություն կնվիրվի նաև ոչ առևտրային հատվածին, մասնավորապես, վճարովի ծառայություններին և ծրագրերի իրականացմանն առևտրային և ոչ առևտրային կառույցների միջոցով: Տարածաշրջանի «Սոցիալական կլաստեր» գերակա ծրագրի ղեկավար Տատյանա Ֆլեգանովան նշել Է, որ համաժողովում կգործեն 30 սեկցիաներ՝ հինգ դահլիճերում:
«Համաժողովի ընդհանուր շրջանակն այժմ նեկայացված Է թե՛ ՊՄԳ (պետական-մասնավոր գործընկերություն – ծանոթ. խմբ.) նախագծերով, թե՛ սոցիալական ձեռնարկիչներով, թե՛ գործարար միավորումներով, մեզ մոտ են գալիս փորձագետներ ամբողջ երկրից, ավելի քան 200 խոսնակներ կմասնակցեն սեկցիաներին»,- ասել Է Ֆլեգանովան:
Համաժողովի հարթակում կհանդիպեն սոցիալական քաղաքականության, առողջապահության, մշակույթի, սպորտի և կրթության ոլորտի ղեկավարներ, սոցիալական ծառայության լավագույն պրակտիկաների նախաձեռնողներ, որոնք նպատակաուղղված են մարդու կյանքի որակի բարելավմանը: Մասնակցության համար անհրաժեշտ Է գրանցում:

Армения, Норвегия и Грузия примут участие в первом социальном форуме в Екатеринбурге
Более 7 тыс. человек, в частности представители Армении, Норвегии, Грузии, Киргизии и Казахстана, примут участие в первом Международном форуме "Социо", который состоится в Екатеринбурге 16-17 ноября. Об этом сообщил в понедельник на пресс-конференции в Уральском региональном центре ТАСС заместитель губернатора Свердловской области Павел Креков.
"За последнее время это, наверное, первый форум, который практически целиком посвящен социальной тематике, и не надо его воспринимать только как форум, связанный с <…> людьми и детьми с ограничениями по здоровью. Это, действительно, более широкая повестка. <…> Уже более 7 тыс. участников, что достаточно серьезно, поэтому такое серьезное международное представительство - Армения, Киргизия, Норвегия, Грузия, Казахстан, большое количество организаций-участниц, в том числе некоммерческих", - сказал он.
По словам Крекова, на форуме особое внимание также будет уделено некоммерческому сектору, в частности оказанию платных услуг и реализации проектов через коммерческие и некоммерческие структуры.
Руководитель приоритетного проекта региона "Социальный кластер" Татьяна Флеганова отметила, что на форуме будут работать 30 секций в пяти залах. "Общая рамка форума сейчас представлена и проектами от ГЧП (государственно-частное партнерство - прим. ТАСС), и социальными предпринимателями, и деловыми объединениями, <…> к нам едут со всей страны эксперты, более 200 спикеров примут участие в секциях", - сказала Флеганова.
Международный форум "Социо" пройдет в Екатеринбурге 16-17 ноября 2022 года. На площадке форума встретятся лидеры в сфере социальной политики, здравоохранения, культуры, спорта и образования, инициаторы лучших практик социального сервиса, направленных на улучшение качества жизни человека. Для участия необходима регистрация.