Ադրբեջանից ՄԻԵԴ ուղղված բողոքների թիվն աճում է
Աճում է Ադրբեջանից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմումների թիվը, ինչպես նաև առկախող դիմումների թիվը։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի վերաբերյալ ՄԻԵԴ որոշումների մոնիտորինգի խմբի ղեկավար, փաստաբան Խալիդ Աղալիեւը, փոխանցում է Turan-ը։
ՄԻԵԴ վիճակագրության համաձայն՝ այսօր Ադրբեջանից 2200 դիմում է քննարկման սպասում։ Սա ավելին է, քան նախորդ տարիներին։
Այսպես, 2021 թվականի վերջին Ադրբեջանից 2092 դիմում էր սպասում, 2020 թվականի վերջին՝ 2040, իսկ 2019 թվականին՝ 1950 դիմում։
Այս ցուցանիշով Ադրբեջանը Եվրոպայի խորհրդի երկրների շարքում զբաղեցնում է 8-րդ տեղը։
Ընդհանուր առմամբ, ամբողջ Եվրոպայում աճում է ՄԻԵԴ դիմումների թիվը։
Ամենից շատ քաղաքացիները բողոքում են արդար դատաքննության իրավունքի ոտնահարումից։
Դրան հաջորդում են անձնական անձեռնմխելիության ազատության իրավունքի խախտման և, մասնավորապես, կամայական ձերբակալությունների վերաբերյալ բողոքները։
Այս տարվա փետրվարի սկզբին ՄԻԵԴ-ում Ադրբեջանի լիազոր ներկայացուցիչ Չինգիզ Ասկերովը լրատվամիջոցներին հայտնել էր, որ վերջին 20 տարիների ընթացքում ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանի վերաբերյալ ավելի քան 200 որոշում է կայացրել։

Растет число жалоб из Азербайджана в ЕСПЧ
Растет число  обращений из Азербайджана в Европейский суд по правам человека, а также количество заявлений, ожидающих рассмотрения.  Об этом сообщил руководитель группы мониторинга решений ЕСПЧ по Азербайджану, юрист Халид Агалиев, передает Turan.
Согласно статданным ЕСПЧ, на сегодня своего рассмотрения ожидают 2200 заявлений из Азербайджана. Это больше, чем в прежние годы.
Так, на конец 2021 г.  рассмотрения ожидали 2092 заявлений из Азербайджана, на конец 2020-го – 2040,  а 2019-го – 1950 заявлений.
По этому показателю, Азербайджан среди стран Совета Европы занимает 8 место.
В целом, число обращений в ЕСПЧ по всей Европе растет.
Больше всего граждане жалуются на нарушение права на справедливое судебное разбирательство.
Далее следуют жалобы на нарушение права на свободу личной неприкосновенности, и в частности, на произвольные аресты.
В начале февраля этого года полномочный представитель Азербайджана в ЕСПЧ Чингиз Аскеров заявил СМИ, что за последние 20 лет ЕСПЧ принял более 200 решений по Азербайджану.