Ադրբեջանից ՄԻԵԴ ուղղված բողոքների թիվն աճում է
Աճում է Ադրբեջանից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմումների թիվը, ինչպես նաև առկախող դիմումների թիվը։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի վերաբերյալ ՄԻԵԴ որոշումների մոնիտորինգի խմբի ղեկավար, փաստաբան Խալիդ Աղալիեւը, փոխանցում է Turan-ը։
ՄԻԵԴ վիճակագրության համաձայն՝ այսօր Ադրբեջանից 2200 դիմում է քննարկման սպասում։ Սա ավելին է, քան նախորդ տարիներին։
Այսպես, 2021 թվականի վերջին Ադրբեջանից 2092 դիմում էր սպասում, 2020 թվականի վերջին՝ 2040, իսկ 2019 թվականին՝ 1950 դիմում։
Այս ցուցանիշով Ադրբեջանը Եվրոպայի խորհրդի երկրների շարքում զբաղեցնում է 8-րդ տեղը։
Ընդհանուր առմամբ, ամբողջ Եվրոպայում աճում է ՄԻԵԴ դիմումների թիվը։
Ամենից շատ քաղաքացիները բողոքում են արդար դատաքննության իրավունքի ոտնահարումից։
Դրան հաջորդում են անձնական անձեռնմխելիության ազատության իրավունքի խախտման և, մասնավորապես, կամայական ձերբակալությունների վերաբերյալ բողոքները։
Այս տարվա փետրվարի սկզբին ՄԻԵԴ-ում Ադրբեջանի լիազոր ներկայացուցիչ Չինգիզ Ասկերովը լրատվամիջոցներին հայտնել էր, որ վերջին 20 տարիների ընթացքում ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանի վերաբերյալ ավելի քան 200 որոշում է կայացրել։

Number of appeals from Azerbaijan to ECHR is growing
The number of applications from Azerbaijan to the European Court of Human Rights is growing, as well as the number of pending applications.  This was reported by the head of the monitoring group of the ECHR decisions on Azerbaijan, lawyer Khalid Aghaliyev, Turan reports.
According to the statistics of the ECHR, 2,200 applications from Azerbaijan are pending today. This is more than in previous years.
Thus, 2,092 applications from Azerbaijan were pending by the end of 2021, 2,040 - by the end of 2020 and 1,950 applications in 2019.
According to this indicator, Azerbaijan ranks 8th among the countries of the Council of Europe.
In general, the number of appeals to the ECHR across Europe is increasing.
Citizens complain most of all about violations of the right to a fair trial.
Next are complaints about violations of the right to liberty of personal inviolability and, in particular, arbitrary arrests.
At the beginning of February this year, Chingiz Askerov, Azerbaijan's plenipotentiary representative at the ECHR, told the media that the ECHR had adopted over 200 decisions on Azerbaijan over the past 20 years.