Վիկտոր Օրբանը պատանդ է վերցրել Եվրամիությունը. Politico
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը պատանդ է վերցրել Եվրամիությունը՝ պահանջելով, ըստ էության, միլիարդներ ամեն ինչի վրա դրած վետոն հանելու դիմաց՝ սկսած Ուկրաինային օգնությունից մինչև կորպորատիվ հարկի գլոբալ գործարքը, NEWS.am-ի հաղորդմամբ գրել է Politico-ն։
Նրա խոսքով՝ Հունգարիան՝ որպես ԵՄ-ի անդամ, միլիարդավոր եվրոների է արժանի ԵՄ-ի ֆոնդերից։ Բայց Բրյուսելը ձեռնպահ է մնում դրանք տրամադրելուց, քանի որ մտավախություններ ունի Բուդապեշտի կողմից դեմոկրատական արժեքները խեղաթյուրելու առիթով, և պնդում է, որ Հունգարիան սկզբում մի շարք փոփոխություններ մտցնի։
Այժմ երկու կողմերը փորձում են համաձայնության գալ. սպասվում է, որ ԵՄ-ը շուտով կհանի դրամական միջոցների արգելքն այն բանից հետո, երբ Հունգարիան խոստանա մի շարք բարեփոխումներ իրականացնել։ ԵՄ-ի ղեկավարները պնդում են, որ այդ փոփոխությունները կվերականգնեն երկրի մարող դեմոկրատական նորմերը և ավելի լավ կպաշտպանեն միության դրամական միջոցները կոռումպացված անձանց ձեռքում հայտնվելուց։ Բուդապեշտը հավաստիացնում է, որ անկեղծորեն կատարում է իր խոստումը։
Օրբանը արգելափակում է ԵՄ-ի առավել կարևոր նախաձեռնությունների մի մասը, այդ թվում Ուկրաինային 18 մլրդ եվրոյի օգնության շտապ փաթեթը և կորպորատիվ հարկի նվազագույն դրույքի սահմանման համաշխարհային գործարքը։ Ո՞րն է նրա գամբիտը։ Ստիպել Բրյուսելին Բուդապեշտին տալ ԵՄ-ի փողերը։
«Սա մաքուր շանտաժ է»,- ասել է ԵՄ-ի դիվանագետը։
Դրույքները բարձր են։ Առանց գործարքի սցենարում Բրյուսելը կարող է դիմազրկվել, եթե չկարողանա Կիևին տալ խոստացած օգնությունը կամ ընդունել գլոբալ հարկային համաձայնությունը, որը նախաձեռնել է։ ԵՄ-ի պաշտոնատար անձինք նաև չեն ցանկանում Հունգարիայի տնտեսությունը հասցնել եզրագծին և չեն ցանկանում, որպեսզի իրենց համարեն տարաձայնությունները խորացնողներ, քանի դեռ մոտակայքում մոլեգնում է պատերազմը։
ԵՄ-ի գործերով նախարարները պատրաստվում են քննարկել իրավունքի գերակայության հարցերը Հունգարիայում ուրբաթ Բրյուսելում կայանալիք հանդիպման ժամանակ, իսկ նրանց ֆինանսների գծով գործընկերները պաշտոնապես որոշում կկայացնեն այն մասին, թե արժե արդյոք փող հատկացնել դեկտեմբերի 6-ին։ Բայց վերջնական արդյունքն արդեն նախապես պատրաստված է թվում։

Виктор Орбан взял в заложники ЕС: Politico
Премьер-министр Венгрии  Виктор Орбан взял в заложники ЕС, требуя, по сути, миллиарды в обмен на снятие вето на все, от помощи Украине до глобальной сделки по корпоративному налогу, как передает NEWS.am об этом пишет Politico.
По его словам, Венгрия как член заслужила миллиарды евро из фондов ЕС. Но Брюссель воздерживается от предоставления из-за опасений по поводу размывания Будапештом демократических ценностей, настаивая на том, чтобы Венгрия сначала внесла ряд изменений.
Теперь обе стороны движутся к соглашению: ожидается, что ЕС вскоре разблокирует деньги после того, как Венгрия пообещала провести ряд реформ. Лидеры ЕС настаивают на том, что поправки обратят вспять угасающие демократические нормы страны и лучше защитят денежные средства блока от попадания в руки коррумпированных лиц. Будапешт настаивает на том, что искренне выполняет свое обещание.
Орбан блокирует некоторые из наиболее насущных инициатив ЕС, в том числе срочный пакет помощи в размере 18 миллиардов евро для Украины и всемирную сделку по установлению минимальной ставки корпоративного налога. Его гамбит? Заставить Брюссель передать Будапешту деньги ЕС.
''Это шантаж в чистом виде'', - сказал дипломат ЕС.
Ставки высоки. В сценарии без сделки Брюссель рискует потерять лицо, если не сможет предоставить Киеву обещанную помощь или принять глобальное налоговое соглашение, за которое он выступал. Официальные лица ЕС также не хотят доводить венгерскую экономику до предела и не хотят, чтобы их считали усугубляющими разногласия, пока поблизости бушует война.
Министры по делам ЕС собираются обсудить вопросы верховенства права в Венгрии на встрече в Брюсселе в пятницу, а их коллеги по финансам официально вынесут решение о том, следует ли выделять деньги 6 декабря. Но конечный результат уже кажется заранее подготовленным.