Վիկտոր Օրբանը պատանդ է վերցրել Եվրամիությունը. Politico
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը պատանդ է վերցրել Եվրամիությունը՝ պահանջելով, ըստ էության, միլիարդներ ամեն ինչի վրա դրած վետոն հանելու դիմաց՝ սկսած Ուկրաինային օգնությունից մինչև կորպորատիվ հարկի գլոբալ գործարքը, NEWS.am-ի հաղորդմամբ գրել է Politico-ն։
Նրա խոսքով՝ Հունգարիան՝ որպես ԵՄ-ի անդամ, միլիարդավոր եվրոների է արժանի ԵՄ-ի ֆոնդերից։ Բայց Բրյուսելը ձեռնպահ է մնում դրանք տրամադրելուց, քանի որ մտավախություններ ունի Բուդապեշտի կողմից դեմոկրատական արժեքները խեղաթյուրելու առիթով, և պնդում է, որ Հունգարիան սկզբում մի շարք փոփոխություններ մտցնի։
Այժմ երկու կողմերը փորձում են համաձայնության գալ. սպասվում է, որ ԵՄ-ը շուտով կհանի դրամական միջոցների արգելքն այն բանից հետո, երբ Հունգարիան խոստանա մի շարք բարեփոխումներ իրականացնել։ ԵՄ-ի ղեկավարները պնդում են, որ այդ փոփոխությունները կվերականգնեն երկրի մարող դեմոկրատական նորմերը և ավելի լավ կպաշտպանեն միության դրամական միջոցները կոռումպացված անձանց ձեռքում հայտնվելուց։ Բուդապեշտը հավաստիացնում է, որ անկեղծորեն կատարում է իր խոստումը։
Օրբանը արգելափակում է ԵՄ-ի առավել կարևոր նախաձեռնությունների մի մասը, այդ թվում Ուկրաինային 18 մլրդ եվրոյի օգնության շտապ փաթեթը և կորպորատիվ հարկի նվազագույն դրույքի սահմանման համաշխարհային գործարքը։ Ո՞րն է նրա գամբիտը։ Ստիպել Բրյուսելին Բուդապեշտին տալ ԵՄ-ի փողերը։
«Սա մաքուր շանտաժ է»,- ասել է ԵՄ-ի դիվանագետը։
Դրույքները բարձր են։ Առանց գործարքի սցենարում Բրյուսելը կարող է դիմազրկվել, եթե չկարողանա Կիևին տալ խոստացած օգնությունը կամ ընդունել գլոբալ հարկային համաձայնությունը, որը նախաձեռնել է։ ԵՄ-ի պաշտոնատար անձինք նաև չեն ցանկանում Հունգարիայի տնտեսությունը հասցնել եզրագծին և չեն ցանկանում, որպեսզի իրենց համարեն տարաձայնությունները խորացնողներ, քանի դեռ մոտակայքում մոլեգնում է պատերազմը։
ԵՄ-ի գործերով նախարարները պատրաստվում են քննարկել իրավունքի գերակայության հարցերը Հունգարիայում ուրբաթ Բրյուսելում կայանալիք հանդիպման ժամանակ, իսկ նրանց ֆինանսների գծով գործընկերները պաշտոնապես որոշում կկայացնեն այն մասին, թե արժե արդյոք փող հատկացնել դեկտեմբերի 6-ին։ Բայց վերջնական արդյունքն արդեն նախապես պատրաստված է թվում։

Politico: Viktor Orban has taken the EU hostage
Hungarian Prime Minister Viktor Orban has taken the EU hostage, essentially demanding billions in exchange for lifting a veto on everything from aid to Ukraine to a global corporate tax deal, according to NEWS.am, Politico writes.
Hungary as a member deserved billions of euros from EU funds, he said. But Brussels has refrained from giving because of concerns about Budapest eroding democratic values, insisting that Hungary make some changes first.
Now both sides are moving toward an agreement: The EU is expected to unblock the money soon after Hungary promised a series of reforms. EU leaders insist that the amendments will reverse the country's declining democratic norms and better protect the bloc's money from falling into the hands of corrupt individuals. Budapest insists that it sincerely delivers on its promise.
Orban is blocking some of the EU's most pressing initiatives, including an urgent €18 billion aid package for Ukraine and a worldwide deal to set a minimum corporate tax rate. His gambit? Getting Brussels to hand over EU money to Budapest.
"This is blackmail, pure and simple," said an EU diplomat.
The stakes are high. In a no-deal scenario, Brussels risks losing face if it can't give Kiev the aid it promised or accept the global tax agreement it advocated. EU officials also do not want to push the Hungarian economy to its limits and do not want to be seen as exacerbating divisions while a war rages nearby.
EU affairs ministers are set to discuss the rule of law in Hungary at a meeting in Brussels on Friday, and their finance counterparts will formally decide whether to allocate money on Dec. 6. But the end result already seems prearranged.