Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Անդորրայի Արտաքին գործերի նախարարին
Նոյեմբերի 18-ին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարական 43-րդ նստաշրջանի աշխատանքների մասնակցելու նպատակով Թունիսում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Անդորրայի Իշխանապետության ԱԳ նախարար Մարիա Ուբակ Ֆոնտի հետ։
Հայաստանի և Անդորրայի ԱԳ նախարարներն անդրադարձ են կատարել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում համագործակցության զարգացման հեռանկարների շուրջ: Այս համատեքստում քննարկվել են զբոսաշրջության, կայուն զարգացման, վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտներում արդյունավետ փոխգործակցության հաստատման հնարավորությունները:
Զրուցակիցները պատրաստակամություն են հայտնել համատեղ քայլեր ձեռնարկել երկկողմ օրակարգն ընդլայնելու ուղղությամբ՝ կարևորելով այս առումով երկու երկրների ԱԳՆ-ների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացումը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև համագործակցությանը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում, ընդգծվել է Ֆրանկոֆոնիայի հարթակի կարևորությունը երկկողմ շփումների ակտիվացման համար։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի հարցերի շուրջ։
Նախարար Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը, անդրադարձել Հարավային Կովկասում կայունության և անվտանգության հաստատման վերաբերյալ հայկական կողմի մոտեցումներին։

Meeting of the Foreign Ministers of Armenia and Andorra
On November 18, the Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in Tunis, had a meeting with the Foreign Minister of the Principality of Andorra Maria Ubach Font.
The Foreign Ministers of Armenia and Andorra exchanged views on the prospects of cooperation in the fields of mutual interest. In this context, the possibilities for effective cooperation in the spheres of tourism, sustainable development, and renewable energy were discussed.
The interlocutors expressed readiness to take joint steps towards expanding the bilateral agenda, emphasizing in this regard the conduction of political consultations between the Foreign Ministries of the two countries.
In the course of the meeting, reference was also made to the cooperation within the framework of international organizations. The importance of La Francophonie platform for enhancing bilateral contacts was emphasized.
The sides also exchanged views on the issues of regional and international agenda.
Minister of Mirzoyan briefed his counterpart on the situation resulting from the last Azerbaijani aggression against the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia and presented to the approaches of the Armenian side regarding the establishment of stability and security in the South Caucasus.