Նարիշկինը հայտարարել է ԱՊՀ երկրներում հակամարտություններ հրահրելու ԱՄՆ փորձերի մասին
Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունը արձանագրում է ԱՄՆ-ի և Արևմուտքի այլ երկրների կողմից փորձեր, որոնք նպատակ ունեն ցավոտ կողմեր գտնել համագործակցության երկրներում հակամարտություններ հրահրելու նպատակով։ Այս մասին հայտնել է կառույցի ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինը:
«Ապակառուցողական և պայթյունավտանգ գործունեության օրինակ է Ուկրաինայի իրավիճակը, որտեղ տասնամյակներ շարունակ խրախուսվում էր նացիոնալիզմն ու ռուսատյացությունը, ինչը ցավալի հետևանքների է հանգեցրել», - ասել է նա՝ պատասխանելով ՌԻԱ Նովոստիի հարցին Դուշանբե կատարած այցի ժամանակ։
Նարիշկինի խոսքով՝ դա հանգեցրել է նրան, որ «բարգավաճ Ուկրաինան» վերածվել է «բռնապետական ​​և կոռումպացված պետության»։
«Հիմա մեր հատուկ ծառայությունների ընդհանուր խնդիրն է հակազդել արևմտյան երկրների ապակառուցողական գործողություններին մեր պետությունների տարածքում»,- հավելել է ՌԴ Արտաքին հետախուզության ծառայության ղեկավարը։

Нарышкин заявил о постоянных попытках США провоцировать конфликты в СНГ
Служба внешней разведки (СВР) России постоянно фиксирует попытки США и других стран Запада найти болевые точки, чтобы спровоцировать конфликты на пространстве СНГ, заявил во вторник глава ведомства Сергей Нарышкин.
"Образцы такой деструктивной и подрывной деятельности – ситуация на Украине, где в течение десятилетий культивировались национализм и русофобия, что привело к плачевным результатам", - сказал он, отвечая на вопрос РИА Новости во время визита в Душанбе. По словам Нарышкина, это привело к тому, что "процветающая Украина" превратилась в "диктаторское и коррупционное государство".
"Общая задача наших спецслужб сейчас – противодействовать деструктивным действиям западных стран на территории наших государств", - добавил глава СВР.