ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում գործունեության 30 տարիներին ավելի քան 2 միլիարդ եվրո է ներդրել 200-ից ավել ծրագրերում
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը թարմացված տվյալներ է ներկայացրել Հայաստանում բանկի գործունեության 30 տարիների վերաբերյալ: Արմենպրես-ի փոխանցմամբ՝ ՎԶԵԲ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Բանկը Հայաստանում է արդեն 30 տարի՝ ներդնելով ավելի քան 2 միլիարդ եվրո ավելի քան 200 ծրագրերում, որոնցից ավելի քան 90 տոկոսը գործում է մասնավոր հատվածում:
«Բանկի ներդրումների հիմնական թիրախներն են ֆինանսական ոլորտը, փոքր և միջին ձեռնարկությունները (ՓՄՁ) և կայուն ենթակառուցվածքները: Բանկի ներդրումները զուգորդված են քաղաքականության ներգրավմամբ և տեխնիկական համագործակցությամբ:
Միջին հաշվով, Բանկի ներդրումները Հայաստանի տնտեսությունում կազմում են տարեկան շուրջ 150 մլն եվրո ։ Հայաստանում իր գործընկեր ֆինանսական հաստատությունների միջոցով ՎԶԵԲ-ը տեղական ՓՄՁ-ներին առևտրի ֆինանսավորման, մրցունակության, կանաչ և ներառական ֆինանսավորման տարբեր ծրագրերի միջոցով տրամադրում է մոտ 100 միլիոն եվրո:
Կայուն ենթակառուցվածքների ոլորտում Բանկը Հայաստանի ողջ տարածքում ֆինանսավորում է Մեղրիի սահմանային անցակետի արդիականացումը և Սիսիան-Քաջարան ճանապարհի շինարարությունը։ Այս ծրագրերը հիմնված են Բագրատաշենի վերջերս կառուցված կամրջի հաջողության վրա: Մայրաքաղաքում Բանկն աջակցում է քաղաքապետարանին՝ Երևանի բնակիչների համար ձեռք բերելու ժամանակակից, ավելի կանաչ և ծախսարդյունավետ ավտոբուսներ:
Բանկն օգտագործում է մի շարք պրոդուկտներ՝ ուղղակիորեն աջակցելու Հայաստանի տնտեսության կարևոր դերակատարներին: Վերջին տարիներին ՎԶԵԲ-ը, ի թիվս այլոց, ֆինանսավորել է «Տելեկոմ Արմենիա», «Փիքսարտ», «Սարանիստ», «Ամբեր Կապիտալ» կազմակերպություններին։

EBRD invested over €2 billion in over 200 projects during 30 years of operation in Armenia
The EBRD has been operating in Armenia for 30 years, investing over €2 billion in over 200 projects, with more than 90 per cent of these in the private sector, the Bank said in a statement, Armenpress reports.
The Bank’s key areas of investment include the financial sector, small and medium-sized enterprises (SMEs), and sustainable infrastructure. The Bank supports these sectors through investment combined with policy engagement and technical cooperation.
On average, the Bank invests around €150 million in Armenia’s economy on annual basis. Through its partner financial institutions in Armenia, the EBRD channels approximately €100 million to local SMEs through various programmes on trade finance, competitiveness, green, and inclusive financing.
In terms of sustainable infrastructure, across Armenia, the Bank is financing the modernisation of the border crossing in Meghri, and the construction of the Sisian-Kajaran road. These projects build on the success of the recently completed bridge in Bagratashen. In the capital, the Bank is supporting the municipality to acquire modern, greener, and more efficient buses for residents of Yerevan.
The Bank uses a range of products to directly support important players in Armenian economy. In recent years EBRD has financed Telecom Armenia, Picsart, Saranist, and Amber Capital among others.