ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում գործունեության 30 տարիներին ավելի քան 2 միլիարդ եվրո է ներդրել 200-ից ավել ծրագրերում
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը թարմացված տվյալներ է ներկայացրել Հայաստանում բանկի գործունեության 30 տարիների վերաբերյալ: Արմենպրես-ի փոխանցմամբ՝ ՎԶԵԲ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Բանկը Հայաստանում է արդեն 30 տարի՝ ներդնելով ավելի քան 2 միլիարդ եվրո ավելի քան 200 ծրագրերում, որոնցից ավելի քան 90 տոկոսը գործում է մասնավոր հատվածում:
«Բանկի ներդրումների հիմնական թիրախներն են ֆինանսական ոլորտը, փոքր և միջին ձեռնարկությունները (ՓՄՁ) և կայուն ենթակառուցվածքները: Բանկի ներդրումները զուգորդված են քաղաքականության ներգրավմամբ և տեխնիկական համագործակցությամբ:
Միջին հաշվով, Բանկի ներդրումները Հայաստանի տնտեսությունում կազմում են տարեկան շուրջ 150 մլն եվրո ։ Հայաստանում իր գործընկեր ֆինանսական հաստատությունների միջոցով ՎԶԵԲ-ը տեղական ՓՄՁ-ներին առևտրի ֆինանսավորման, մրցունակության, կանաչ և ներառական ֆինանսավորման տարբեր ծրագրերի միջոցով տրամադրում է մոտ 100 միլիոն եվրո:
Կայուն ենթակառուցվածքների ոլորտում Բանկը Հայաստանի ողջ տարածքում ֆինանսավորում է Մեղրիի սահմանային անցակետի արդիականացումը և Սիսիան-Քաջարան ճանապարհի շինարարությունը։ Այս ծրագրերը հիմնված են Բագրատաշենի վերջերս կառուցված կամրջի հաջողության վրա: Մայրաքաղաքում Բանկն աջակցում է քաղաքապետարանին՝ Երևանի բնակիչների համար ձեռք բերելու ժամանակակից, ավելի կանաչ և ծախսարդյունավետ ավտոբուսներ:
Բանկն օգտագործում է մի շարք պրոդուկտներ՝ ուղղակիորեն աջակցելու Հայաստանի տնտեսության կարևոր դերակատարներին: Վերջին տարիներին ՎԶԵԲ-ը, ի թիվս այլոց, ֆինանսավորել է «Տելեկոմ Արմենիա», «Փիքսարտ», «Սարանիստ», «Ամբեր Կապիտալ» կազմակերպություններին։

ЕБРР за 30 лет деятельности в Армении инвестировал более 2 млрд евро в более чем 200 проектов
Европейский банк реконструкции и развития представил обновленные данные относительно 30-летней деятельности банка в Армении. Как передает Арменпресс, в сообщении Банка отмечено, что в течение 30 лет банк инвестировал больше 2 миллиардов евро в более чем 200 проектов, из которых более 90% приходится на частный сектор.
''Ключевые направления инвестиций Банка включают финансовый сектор, малые и средние предприятия (МСП) и устойчивую инфраструктуру. Банк поддерживает эти области посредством инвестиций в сочетании с политическим и техническим сотрудничеством.
В среднем, Банк ежегодно инвестирует около 150 миллионов евро в экономику Армении. Посредством своих партнерских финансовых учреждений Армении ЕБРР предоставляет местным МСП около 100 млн евро в виде различных программ финансирования торговли, конкурентоспособности, зеленого и инклюзивного финансирования.
Что касается устойчивой инфраструктуры по всей Армении, Банк финансирует модернизацию пограничного пункта в Мегри и строительство дороги Сисиан-Каджаран. Эти проекты основаны на успехе недавно завершенного моста в Баграташене. Банк содействует мэрии Еревана в приобретении современных автобусов для жителей столицы. Банк также напрямую поддерживает важных игроков экономики Армении с помощью разных финансовых продуктов. В последние годы ЕБРР инвестировал в Telecom Armenia, Picsart, Saranist, Amber Capital, и в другие компании.