Հայկական կողմը խնդրել է հետաձգել Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը․ ԱԳՆ խոսնակ
Մոսկվայում դեկտեմբերի 23-ին նախատեսված է եղել Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը, սակայն հայկական կողմը խնդրել է հետաձգել հանդիպումը, քանի որ այս պահին Հայաստանի ԱԳ նախարարի առաջնահերթությունը Լաչինի միջանցքի անխոչընդոտ վերագործարկման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի արդյունքում ստեղծված խնդիրների հասցեագրումն է: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան՝ այս մասին ասել է Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը:
Հարցին՝ ճ՞իշտ են տեղեկությունները, որ խաղաղության պայմանագրի բանակցությունների շրջանակներում Մոսկվայում դեկտեմբերի 23-ին նախատեսված էր Հայաստանի, Ռուսաստանի  և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջև հանդիպում, որը չի կայանա, Վահան Հունանյանը պատասխանել է։
«Հայկական կողմը Մոսկվայում կայանալիք հանդիպմանը մասնակցության իր պատրաստակամությունը հաստատել էր շուրջ 2 շաբաթ առաջ՝ մինչև Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը։ Ակնհայտորեն ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի աշխատանքային առաջնահերթությունն այս պահին 2020 թ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը համապատասխան Լաչինի միջանցքի անխոչընդոտ վերագործարկման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի արդյունքում ստեղծված խնդիրների հասցեագրումն է, ինչից ելնելով հայկական կողմը խնդրել է հետաձգել Մոսկվայում նախատեսված հանդիպումը։ Միևնույն ժամանակ տեղեկացնենք, որ ի նշան Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում հայկական կողմի կառուցողականության՝ անկախ հանդիպման հանգամանքից, Ադրբեջանին են փոխանցվել հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ փաստաթղթի առնչությամբ հայկական կողմի նոր առաջարկները»։

A meeting between the foreign ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan was planned to take place on December 23 in Moscow, but Armenia has requested to delay the meeting because now the Armenian Foreign Minister’s priority is to address the uninterrupted restoration of the Lachin Corridor and the issues resulting from the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh, the Armenian Foreign Ministry spokesperson Vahan Hunanyan said in response to a query from ARMENPRESS.
ARMENPRESS: Are the reports that the December 23 planned meeting between the foreign ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan in Moscow getting cancelled true?
Hunanyan: The Armenian side confirmed its participation in the Moscow meeting over two weeks ago before Azerbaijan’s unlawful blockade of the Lachin Corridor. Obviously Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan’s working priority now is to address the issues of uninterrupted restoration of the Lachin Corridor in line with the 9 November 2020 statement and the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh, due to which the Armenian side asked the Moscow meeting to be delayed.
At the same, we inform that as a sign of the Armenian side’s constructiveness in the process of normalizing relations with Azerbaijan, regardless of the meeting, the new proposals of the Armenian side regarding the document on normalization of relations were conveyed to Azerbaijan.