Մոսկվայում կվերանորոգվի Արմեն Ջիգարխանյանի «Պրոգրես» բեմական թատրոնը
Մոսկվայի «Պրոգրես-բեմ Արմեն Ջիգարխանյան» թատրոնի շենքը կվերանորոգվի, այս մասին հայտնում է ՌԴ մայրաքաղաքի քաղաքապետի պաշտոնական կայքը։
«Մայրաքաղաքում կհիմնանորոգվի Արմեն Ջիգարխանյանի «Պրոգրես» բեմական թատրոնի շենքը։ Նախագիծն արդեն հաստատված է։
Նշվում է, որ նախատեսվում է, մասնավորապես, թատրոնի շենքի ճարտարապետական լուսավորության ստեղծում ինչպես գլխավոր, այնպես էլ հետին ճակատներին:
Ինչպես նշվում է շենքի ճակատային պատերը կմաքրվեն մինչև աղյուսի պատմական գույնը, այնուհետև կկիրառվի ջրազերծող թաղանթ։ Կվերականգնվեն նաև փայլեցված բեժ-շագանակագույն գրանիտե սալիկներից բացակայող դեկորատիվ ներդիրները և ցոկոլային երեսպատումը։
Տեղադրվելու են ուղղահայաց սալերի տեսքով նոր դեկորատիվ վանդակաճաղեր: Նշվում է, որ այս ամենը թույլ կտա բարելավել արտաքին տեսքը և կընդգծի շենքի տեսքը։

В Москве отремонтируют театр "Прогресс-сцена Армена Джигарханяна"
Здание театра "Прогресс-сцена Армена Джигарханяна" в Москве отремонтируют. Об этом сообщается на официальном сайте мэра российской столицы.
"В столице отремонтируют здание театра "Прогресс-сцена Армена Джигарханяна. Проект уже согласован", - говорится в сообщении.
Отмечается, что запланировано, в частности, создание архитектурной подсветки здания театра как на главном, так и на заднем фасаде.
Как отметила председатель Москомэкспертизы Анна Яковлева, фасадные стены очистят до исторического цвета кирпича, затем нанесут средства, образующие водоотталкивающую пленку.
Также восстановят отсутствующие декоративные вставки и облицовку цоколя из полированной гранитной плитки бежево-коричневого цвета.